ارتقای عملکرد ابزارآلات با هوش مصنوعی

تاریخ : ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ تعداد بازدید : ۱۲۶
تعداد رای : ۰
هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین می‌توانند داده‌های عملکرد را تجزیه و تحلیل کنند و نتایج بهینه‌سازی را فراتر از آنچه انسان‌ها می‌توانند انجام دهند، ارائه کنند.

برای غول داده‌های گوگل، هوش مصنوعی هزینه‌های خنک‌کننده‌های سرور را تنها پس از چند ماه استفاده، به‌طور متوسط تا 30 درصد کاهش داد. نتایج نشان داد که تداوم استفاده از این فناوری و برخورداری از داده‌های عملکرد موجب افزایش پتانسیل بهینه‌سازی می‌شود. به‌طور مشابه، هوش مصنوعی می‌تواند زمان راه‌اندازی تولید را کاهش، کارایی و کیفیت قطعه کار و همچنین بهره‌وری را برای دستیابی به سود بیشتر افزایش دهد و به فروشگاه‌ها کمک کند تا از آزمون و خطاهای قدیمی عبور کنند.

تا قبل از پیدایش هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در صنعت تولید و فناور‌ی‌های ساخت، ضرب‌المثل قدیمی بود که می‌گفت: «اگر در ابتدای کاری موفق نشدید، تلاش کنید و باز دوباره تلاش کنید.» درواقع توضیح می‌داد که فروشگاه‌ها چه‌طور تلاش می‌کردند تا نتایج خوب را مجددا تکرار کنند. باتوجه به اینکه ماشین‌ها نمی‌توانستند دیدگاه دست اول و مناسبی در مورد عملکرد خود ارائه دهند، مهندسان قطعات مناسب را شناسایی می‌کردند و دوباره به خط تولید بازمی‌گشتند تا از اپراتورها در مورد نحوه دستیابی به آن سطح از کیفیت سوال کنند. اما حتی با وجود یادداشت‌های اپراتورها، بسیاری از فروشگاه‌ها نتوانستند روزبه‌روز موفقیت کسب کنند و تجزیه و تحلیل آن حجم از داده‌های روبه‌رشد از طریق تجزیه و تحلیل ماشینی، کار را برای دستیابی به پردازش به‌موقع عملیات سخت می‌کرد.

امروزه با استفاده از سیستم‌های هوش مصنوعی و دستگاه‌های هوشمند CNC، ماشین‌ها می‌توانند اطلاعات ضروری در مورد نحوه عملکردشان در هنگام ساخت محصول (قطعه) مناسب ارائه دهند. داشتن اطلاعات درمورد چگونگی پردازش خودکار این فرآیند و به‌کارگیری آن در یادگیری ماشین به بهبود نتایج آینده کمک خواهد کرد. در یک دستگاه CNC مجهز به سیستم هوش مصنوعی، کلکتور می‌تواند تمامی اطلاعات را از تمامی بخش‌ها جمع‌آوری کند؛ داده‌هایی از قبیل اطلاعات مربوط به سطوح رانش محور تا دما و RPM اسپیندل، رفتار خنک‌کننده و موارد دیگر. نکته قابل‌توجه اینکه تصویری که این سیستم ارائه می‌دهد، بسیار دقیق‌تر از یادداشت‌های اپراتور است. این‌ اطلاعات می‌توانند موجب راه‌اندازی سریع‌تر، چرخه‌های زمانی کوتاه‌تر، بهبود سطوح و افزایش دقت در ماشین‌کاری شود.

اما باید این موضوع را درنظر داشت که با سرعت بالای تولید در یک محیط بسیار شلوغ، انسان‌ها نمی‌توانند داده‌های خروجی را در جهت تولید موفق یک محصول جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کنند. برای دستیابی به چنین موفقیت‌های مبتنی بر داده، شرکت مازاک دستگاه مازاترول (مدل SmoothAi CNC) مجهز به هوش مصنوعی خود را توسعه داده است. این شرکت اولین CNC اختصاصی خود را برای انجام ماشین‌کاری 5 محوره و چندکاره طراحی کرد و کنترل و مدیریت داده‌های پروژه محصول، نرم‌افزار CAM و CAD و رفتار ماشین را برعهده هوش مصنوعی گذاشت. این حجم عظیم اطلاعات برنامه‌ها، ابزار، داده‌های مختصاتی و تمامی پارامترهای مورد نیاز برای ماشین‌کاری را شامل می‌شود.

برای پردازش خودکار همه این اطلاعات، دستگاه مازاترول مدل SmoothAi CNC شامل برنامه مدیریت پروژه Mazak SMOOTH است که مجموعه‌ای از تجزیه و تحلیل‌های مدیریت‌شده با هوش مصنوعی را ارائه می‌دهد. پردازش فوق‌پیشرفته آن به کاهش زمان مورد نیاز برای به جریان انداختن داده‌ها به داخل و خارج از شبکه ماشینی کمک می‌کند، که خود موجب افزایش سرعت در راه‌اندازی می‌شود. با استفاده از این سیستم مدیریت پروژه، سیستم اصلی دستگاه می‌تواند پیکربندی ماشین، شرایط و رفتار عمومی دستگاه را به نرم‌افزار CAD/CAM آن منتقل و در عمل ورودی دستی و خطاهایی را که می‌تواند ایجاد کند را حذف کند. این قابلیت‌های پیشرفته باعث شده تا منحنی یادگیری صاف‌تر شود و اپراتورهای جدید بتوانند به‌راحتی کار با این دستگاه‌ها را فراگیرند و همچنین به کارمندان کم‌تجربه‌تر اجازه می‌دهد تا در کارهای تولیدی پیشرفته موفق ظاهر شوند.

https://industrialmachinerydigest.com/industrial-news/columns/safety-maintenance/machine-tools-learn-to-improve-thanks-to-ai/

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha