دستگاه‌هایی برای تصفیۀ روغن و استفادۀ مجدد از آن‌ها

تاریخ : ۱۴۰۰/۱۱/۱۸ تعداد بازدید : ۱۲۳۲
تعداد رای : ۳
گفت‌وگو با مهندس رضا قدریان، مدیر بازرگانی و عضو هیأت مدیرۀ شرکت نیرو نماد خراسان

شرکت دانش‌بنیان «نیرو نماد خراسان» در سال ۱۳۷۴ تأسیس شد و از سال ۸۱ فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرد. این شرکت در زمینۀ ساخت تجهیزات بالادستی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، تجهیزات نیروگاهی و تجهیزات فولاد فعالیت می‌کند.

نیرو نماد خراسان بیش از ۱۸ محصول دانش‌بنیان دارد و موفق شده است سه گواهینامۀ ثبت اختراع برای تولیدات خود کسب کند.

 

تولید با استانداردهای بین‌المللی و بالاترین بهره‌وری

مهندس رضا قدریان، مدیر بازرگانی شرکت نیرو نماد خراسان دربارۀ محصولات این شرکت گفت: «یکی از محصولات ما، خط بازپالایش روغن‌های کارکردۀ خودرو است که در آن روغن با استفاده از تکنولوژی فیلم نازک با فشار خلاء بالا و دمای پایین بازیافت می‌شود و محصولات روغن پایه تولید می‌شود. محصول دیگر، سیستم سولفورزدایی از مشتقات نفتی است که از آن برای سولفورزدایی از سوخت، میعانات گازی، روغن‌های عایقی و صنعتی استفاده می‌شود.

دستگاه تصفیۀ شیمیایی روغن ترانسفورماتور از دیگر محصولات ماست. با استفاده از این روش می‌توان روغن‌های عایقی معدنی ترانسفورماتور و روغن‌های معدنی توربین را بازیابی کرد و به حد روغن‌های نو مطابق با استانداردها بازگرداند.

برج تقطیر، تبخیرکنندۀ فیلم نازک، تبخیرکنندۀ فیلم ریزان، راکتورهای شیمیایی و فیلترها نیز تولیدات دیگر ما هستند.»

وی دربارۀ مشتریان نیرو نماد خراسان بیان کرد: «اکثر صنایع بالادستی از مشتریان ما هستند. از جملۀ آن‌ها می‌توانم به شرکت نفت فلات قاره، شرکت گاز پارس جنوبی، نیروگاه اتمی بوشهر و صنایع فولاد مبارکه اشاره کنم.»

مهندس قدریان، با بیان اینکه این شرکت تا به حال به بیش از ۲۰ کشور از جمله‌ کانادا، ترکیه، آفریقای جنوبی و سریلانکا صادرات داشته است دربارۀ رقبا گفت: «برخی از محصولات تولیدی ما در کشور انحصاری است و مشابه ندارد اما در دنیا آلمان و آمریکا به‌طور تخصصی در زمینۀ ماشین‌آلات بازیافت روغن کار می‌کنند.»

وی در ادامه به مزایای تولیدات نیرو نماد خراسان پرداخت و بیان کرد: «چون تجهیزات ما بیش‌تر در صنایع نفت و گاز استفاده می‌شوند استاندارد بین‌المللی ساخت تولید باید کاملاً در آن‌ها رعایت شود. هم‌چنین ما روی مصرف انرژی هم کار کرده‌ایم و برای مثال، برخی از محصولات ما ۲۰درصد کم‌تر از محصول مشابه خارجی انرژی مصرف می‌کنند. از نظر بهره‌وری هم طراحی دستگاه ساده است و با یک نیروی آموزش‌دیده می‌توان بالاترین بهره‌برداری را از آن داشت.»

 

حمایت از تولید داخلی فعلاً در حد شعار است

مهندس قدریان دربارۀ محصولات جدیدی که این شرکت در دست تولید دارد گفت: «گروه تحقیق و توسعه در حال حاضر فاز تحقیقاتی چند محصول را پشت سر گذاشته‌ و وارد فاز نیمه‌صنعتی آن شده است. یکی از این دستگاه‌ها، دستگاه بازیابی آمین است. در حال حاضر، بخش عمده‌ای از آمین‌ها دپو شده و بازیافت نشده‌اند که این موضوع مشکلات زیست محیطی ایجاد می‌کند. ما تکنولوژی بازیابی آمین را به‌دست آورده‌ایم و می‌توانیم آمین را کاملاً احیا کنیم و مجدد وارد چرخۀ مصرف کنیم.

هم‌چنین در زمینۀ رسوب‌زدایی از سوخت هم فعالیت‌هایی انجام می‌دهیم. در این زمینه، در حال حاضر در فاز تست‌های آزمایشگاهی هستیم و بعد از گذراندن تست‌های نیمه‌صنعتی، وارد تولید خواهیم شد.»

مدیر بازرگانی نیرو نماد خراسان در پایان صحبت‌هایش به مشکلاتی که این شرکت بر سر راه تولید دارد پرداخت و بیان کرد: «تورم در دهۀ اخیر به همۀ تولیدکننده‌ها آسیب زده است. فعالیت شرکت ما هم چون پروژه‌محور است تورم به یکی از چالش‌های اصلی‌مان تبدیل شده. از زمانی که قرارداد می‌بندیم تا زمانی که دستگاه را تحویل می‌دهیم یک‌سال طول می‌کشد و تورم سودی را که ما زمان قرارداد مدنظر قرار می‌دهیم کاهش می‌دهد.

متصل‌نبودن به بازارهای بین‌المللی نیز مشکلی دیگر است. این یعنی ما با کمک برندی خارج از ایران روابط تجاری‌مان را با جهان حفظ می‌کنیم و از این طریق دستگاه‌هایمان را می‌فروشیم. البته این روش هم چالش‌های خودش را دارد، از جمله این‌که در بحث ترانسفر پول هزینه‌هایی برایمان ایجاد می‌کند. مشکلات گمرک و ثبت سفارش و قوانینی که هرروز تغییر می‌کنند نیز از مشکلات دیگر است.»

وی افزود: «حمایت از تولید داخلی فعلاً در حد شعار است. چون در حال حاضر تولیدکننده بیش‌ترین فشارها را تحمل می‌کند. قوانین مالیاتی و قوانین بیمه‌ای که هرروز تغییر می‌کند، در راستای حمایت از تولید داخلی نیست.»

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha