تنها سازندۀ فلزیاب صنعتی در ایران و منطقه

تاریخ : ۱۴۰۰/۱۱/۰۴ تعداد بازدید : ۱۴۲
تعداد رای : ۳
گفت‌‌وگو با خانم مهندس آذری، مدیرعامل شرکت نوین حسگر سهند تبریز

شرکت «نوین حسگر سهند تبریز» در سال ۱۳۹۴ تأسیس شد. این شرکت پیش از این، سابقۀ ۲۰سال فعالیت در زمینۀ ساخت سنسور و ساخت لوازم پزشکی و آزمایشگاهی و تعمیرات آن را داشته است. نوین حسگر سهند تبریز از سال ۹۴ به بعد فعالیت خود را روی تولید فلزیاب صنعتی و کنترل صفحۀ خاص متمرکز کرد.

 

فلزیاب صنعتی، نیاز اساسی همۀ صنایع

مهندس آذری، مدیرعامل شرکت نوین حسگر سهند تبریز، دربارۀ محصولات این شرکت گفت: «فلزیاب صنعتی و کنترل صفحۀ خاص تا پیش از این وارد ایران می‌شدند اما اکنون به‌دلیل قیمت بالا و تحریم و مشکلات واریز وجه بانکی، وارد کشور نمی‌شوند. این در حالی است که فلزیاب صنعتی در همۀ صنایع مانند صنعت معدن، نساجی، غذایی و بازیافت کاربرد دارد.

اگر شرکتی بخواهد مواد غذایی خود مانند شکلات، خشکبار و قارچ را صادر کند باید حتماً از فلزیاب استفاده کند. اگر یک محصول غذایی از هر کشوری خارج بشود و وارد کشوری دیگر بشود و در کشور مقصد متوجه شوند که ذره‌ای فلز، حتی یک میلی‌متر، در آن وجود دارد محصول را برمی‌گردانند. وقتی هم کشوری محصولات یک شرکت را پس بدهد برای آن شرکت خیلی سخت است که مجدد به آن مشتری محصول بفروشد.»

او ادامه داد: «در صنایع نساجی مانند تولید پتو و موکت، پارچه را تا مرحلۀ بافت میخ می‌کنند. وقتی این مرحله رد شد، میخ‌ها و منگنه‌ها را می‌کَنند. در این میان، گاهی ممکن است اپراتور یکی از این میخ‌ها و منگنه‌ها را سهواً جدا نکند و میخ زیر اتو برود. اگر این اتفاق بیفتد اتو سوراخ می‌شود. هزینۀ تعمیر این اتوهای گران‌قیمت هم بالاست و برای همین شرکت‌ها ترجیح می‌دهند با کمک یک فلزیاب صنعتی از این خسارت جلوگیری کنند.

در بازیافت هم وقتی فلزی از حدی بزرگ‌تر باشد صفحۀ خردکن را خراب می‌کند. برای همین قبل از اینکه خرده‌های بازیافت داخل خردکن بروند فلزها جدا می‌شوند.»

وی افزود: «در بیمارستان‌ها نیز از این دستگاه استفاده می‌شود. می‌دانید که کوچک‌ترین فلزی نباید وارد دستگاه MRI بشود. گاهی ممکن است بیمار حواسش نباید که وسیله‌ای فلزی مانند سنجاق سر همراهش دارد. همین سنجاق می‌تواند وارد دستگاه MRI بشود و به آن آسیب وارد کند.

پس همۀ صنایع از فلزیاب صنعتی استفاده می‌کنند تا هم کارشان را بهتر انجام بدهند و هم از خسارت‌های سنگینی که ممکن است رخ بدهد جلوگیری کنند.»

او دربارۀ شیوۀ فعالیت این شرکت گفت: «ما توانایی نیروی انسانی شرکت را بالا بردیم و کار را برون‌سپاری کردیم. به این ترتیب، یکی مدارها را طراحی می‌کند، یکی بدنه می‌گذارد و یکی ریخته‌گری می‌کند. در نهایت، خودمان در بخش R & D (واحد تحقیق و توسعه) کار را نهایی می‌کنیم و دستگاه را به مشتری می‌رسانیم. این یعنی ترجیح داده‌ایم کارآفرینی داشته باشیم. به‌کارگیری این سیستم باعث می‌شود نیروی انسانی، در هر زیربخش، علاوه بر اینکه دستگاه‌های ما را درست می‌کند خودش از بیرون کار بگیرد و بیش‌تر از پیش رشد کند.»

 

مشکل بزرگی که فلزیاب‌های چینی دارند

مهندس آذری دربارۀ مشتریان این شرکت بیان کرد: «ما به بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌ها، مستقیم یا غیر مستقیم، دستگاه فروخته‌ایم. در واقع، خیلی اوقات واسطه کار را از ما می‌گیرد و به مشتریان می‌فروشد. آبسال، آیدین، دالیا و زعفران قائنات از مشتریانی هستند که به آن‌ها دستگاه ارائه کرده‌ایم. البته مشتریان دولتی هم هستند اما تمایل چندانی نداریم با آن‌ها کار کنیم چون شروط بسیاری دارند. شرکت‌های دولتی می‌توانند از طریق واسطه محصولات ما را خریداری کنند.»

وی با اشاره به اینکه نوین حسگر سهند تبریز تاکنون از طریق واسطه‌ها به باکو، دانمارک و انگلیس صادرات داشته است، دربارۀ رقیبان خارجی گفت: «اسپانیا، آلمان، سوئد و چین کشورهایی هستند که فلزیاب صنعتی را می‌سازند.»

او دربارۀ مزیت محصولات این شرکت نسبت به نمونه‌های خارجی بیان کرد: «قیمت دستگاه چینی دوبرابر قیمت دستگاه ماست. این در حالی است که دستگاه چینی یک مسئلۀ مهم دارد: اگر فلزیاب چینی را جایی کار بگذارید که موبایل یا وسیلۀ الکترونیکی دیگری که نویز می‌اندازد در آن مکان وجود داشته باشد دستگاه به مشکل می‌خورد و خط را به‌هم می‌ریزد. اما دستگاه ما چنین مشکلی ندارد.

مزیت دیگر، بحث کیفیت است. از نظر کیفیت، دستگاه ما همتای دستگاه اسپانیایی و آلمانی است اما از نظر قیمت از آن‌ها پایین‌تر است. ضمن اینکه این شرکت‌ها دستگاه را سفارشی نمی‌سازند و به‌دلیل تحریم، هیچ‌گونه پشتیبانی و گارانتی ندارند. حتی گاهی شرکت‌هایی که از دستگاه‌های خارجی استفاده می‌کنند و به مشکل می‌خورند، با تماس می‌گیرند و ما برای رفع مشکل آن‌ها نیرو می‌فرستیم.

چون ما تنها سازندۀ فلزیاب صنعتی در ایران و منطقه هستیم، یک سال گارانتی داریم و اگر دستگاه کار نکند آن را پس می‌گیریم. علاوه بر این، ۱۰ سال خدمات پس از فروش هم داریم.»

 

مشتری می‌تواند با قیمتی کم‌تر دستگاه را تهیه کند

مهندس آذری در پایان صحبت‌هایش به مسائلی که بر سر راه تولید این شرکت وجود دارد پرداخت و گفت: «ما در مسیر تولید مشکل خاصی نداریم و همه می‌دانند اگر بخواهند فلزیاب بخرند باید از ما بخرند. اما دو مسئله هست که خوب است به آن‌ها بپردازیم. اول اینکه متأسفانه در ایران مردم به یک ایرانی دیگر سخت اعتماد می‌کنند. موردی داشته‌ایم که مشتری قیمت دستگاه را پرسیده و مثلاً ما گفته‌ایم ۱۲۰ میلیون است. بعد پرس‌و‌جو کرده و یک نفر دیگر قیمت ۳۰۰میلیون را به او اعلام کرده. مشتری فکر کرده چون این فروشنده قیمت بالاتری اعلام کرده حتماً دستگاه او بهتر است و در نهایت از آن شخص دستگاه خریده.

بعد که ما برای خدمات پس از فروش دستگاه رفته‌ایم، دیده‌ایم شرکت همان شرکتی است که اول از ما دستگاه را قیمت کرده و بعد آن را از واسطۀ ما با قیمت دوبرابر و سه‌برابر خریده. یعنی در نهایت باز هم دستگاه ما را خریده اما چون از واسطه گرفته هزینۀ بیش‌تری پرداخت کرده.»

او افزود: «مسئلۀ دیگر این است که شرکت‌های شاغل در صنعت هنوز نمی‌دانند دستگاهی وجود دارد که می‌تواند مشکل‌شان را حل کند. وقتی اسم محصول شما فلزیاب است این تصور به وجود می‌آید که طلایاب هستید و در این زمینه‌ها فعالیت می‌کنید.

بنابراین نیاز است شرایطی فراهم شود تا این دستگاه بیش‌تر شناخته شود و شرکت‌های صنعتی بدانند مشکل‌شان با فلزیاب حل می‌شود. اگر این‌طور شود، مشتری‌های مستقیم بیش‌تری خواهیم داشت و این یعنی مشتری دستگاه را بی‌واسطه و با قیمتی بسیار کم‌تر تهیه خواهد کرد.»

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha