شبیه‌سازی در بزرگ‌ترین ابعاد و در کوتاه‌ترین زمان

تاریخ : ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ تعداد بازدید : ۱۳۶
تعداد رای : ۲
گفت‌وگو با مهندس محمد سالاری‌نسب، مدیرعامل شرکت موج فناوری هوشمند

شرکت «موج فناوری هوشمند» در سال 1386 با هدف فعالیت در حوزۀ مکاترونیک (ترکیبی از مکانیزم و الکترونیک) تأسیس شد. این شرکت، علاوه بر این، نیازهای زیرساخت صنعت مکاترونیک را هم پوشش می‌دهد.

 

تخصص ما سیستم‌های کنترل حرکتی است

مهندس محمد سالاری‌نسب، مدیرعامل شرکت موج فناوری هوشمند، دربارۀ فعالیت این شرکت و محصولات آن گفت «زمینۀ فعالیت ما مکاترونیک است اما بنا بر ضرورت‌هایی که داشتیم در حوزۀ زیرساخت‌های صنعت مکاترونیک هم وارد شدیم. یعنی علاوه بر اینکه دستگاه و سیستم تولید می‌کنیم، زیرساخت‌های آن مانند درایور و سنسورها را هم می‌سازیم.

تخصص ما در زمینۀ سیستم‌های کنترل حرکتی است. بنابراین، حوزه‌های پزشکی، کشاورزی، هوافضا و هر حوزه‌ای را که دستگاه‌های تستر خاص و سیستم کنترل حرکتی نیاز دارد پوشش می‌دهیم.»

او ادامه داد: «یکی از محصولات ما دستگاهی است که در حوزۀ پزشکی و برای درمان سرطان از آن استفاده می‌شود. محصول دیگر رباتی است که مدل‌های سه‌بعدی را در ابعاد بزرگ شبیه‌سازی می‌کند. مجموعۀ خدمات این دستگاه خود به برندی به نام «پارس فوم ‌کات» تبدیل شده است که در حوزۀ نمای ساختمان و دکوراسیون، محصولات متنوعی ارائه می‌دهد. جالب است بدانید خیلی از برنامه‌های تلویزیونی که دکورهایی در ابعاد بزرگ نیاز دارند اما باید در زمانی کوتاه دکور را آماده کنند از دستگاه ما استفاده می‌کنند.

محصول دیگر رباتی است که برای شست‌وشوی پنل‌های خورشیدی از آن استفاده می‌شود. به ما سفارش داده بودند که این ربات را بسازیم و اکنون این کار انجام شده است.»

وی افزود: «شرکت ما به شکل یک هلدینگ کوچک است و هدف‌مان این است در هر حوزه‌ای که ورود می‌کنیم با کمک فعالیت‌ها و تولیدات آن حوزه یک تیم مستقل تشکیل بدهیم تا خودشان کارشان را توسعه بدهند و رشد کنند.»

مهندس سالاری‌نسب دربارۀ مشتری‌های موج فناوری هوشمند بیان کرد: «دکورسازها از مشتریان اصلی ما هستند و در خیلی از برنامه‌های تلویزیونی و جشن‌ها و همایش‌ها از دستگاه‌های ما استفاده می‌کنند. مثلاً در مراسم‌هایی که از دارو رونمایی می‌کنند مدل بزرگی از آن دارو را با دستگاه ما می‌سازند و نمایش می‌دهند.»

وی با اشاره به اینکه موج فناوری هوشمند تاکنون به روسیه صادرات داشته به رقبای خارجی این شرکت پرداخت و گفت: «بسته به هرکدام از حوزه‌های کاری ما، رقیب‌هایمان متفاوتند. برای مثال، در حوزه‌ای که ما صادرات انجام دادیم چین، سوئیس و فرانسه از رقیبان‌مان هستند.»

 

مزیت‌هایی که ما در مواجه با مشکلات داریم

مهندس سالاری‌نسب در ادامه، به مزیت تولیدات این شرکت نسبت به ماشین‌آلات تولیدِ خارج اشاره و بیان کرد: «در زمینۀ دستگاه تستر خاصی که کار کرده بودیم، مزیت ما در مقایسه با سوئیس و فرانسه، قیمت محصول‌مان بوده و در مقایسه با چین، دقت بالای برخی از پارامترهای دستگاه و دینامیک آن بود. وقتی این مزیت کنار قیمت مناسب می‌آید مشتری مایل می‌شود از ما محصول بخرد.»

او در پایان صحبت‌هایش به مبحث مشکلات تولید پرداخت و گفت: «هیچ کاری بدون مشکل نیست و اگر بخواهیم از مشکلات حرف بزنیم بسیارند. روند کار در شرکت ما چیزی شبیه به مسابقات استقامت است که در آن یک نفر باید در چند رشته مسابقه بدهد. این‌طور نیست که آن فرد در همۀ این رشته‌ها عالی باشد اما در تمام‌شان توانمندی‌هایی دارد. بنابراین، اگر در هر رشته نمره‌ای متوسط بگیرد نفر اول می‌شود.»

شرکت ما در ایران تقریباً همچنین وضعیتی پیدا کرده. اما همۀ این چالش‌ها کمک می‌کنند تا ما ناامید نشویم و کارمان را با قوت پیش ببریم. بنابراین، به‌جای مشکلات باید از مزیت‌هایی که در مواجهه با مشکلات داریم نام ببرم و آن‌ها امید و استقامت هستند. ما ریسک‌پذیر بودیم و باامید پیش رفتیم و خدا هم به ما کمک کرد. خدا در حدیثی قدسی گفته امید هر آن کس را که به غیر من دل ببندد ناامید می‌کنم. بنابراین، این فرمول ما شد: از همۀ آدم‌ها و روابط ناامید شدیم و تلاش کردیم.»

وی افزود: «جالب است بدانید در نمایشگاهی که در روسیه شرکت کرده بودیم شرکت معروف سوئیسی هم حضور داشت و می‌آمد از ما سؤالاتی می‌کرد. با خودمان گفتیم چقدر جالب است که ما تلاش می‌کردیم یک روز به سطح این شرکت سوئیسی برسیم ولی حالا آن‌ها آمده‌اند از ما سؤال می‌کنند. آن‌ها پرسیدند: «چطور ممکن است شما اینقدر زود به این نقطه برسید؟» پاسخ این سؤال این بود که ما سرمان به کار خودمان بود و فقط تلاش می‌کردیم. خودمان را درگیر حواشی نمی‌کردیم و سعی می‌کردیم برای هر مشکلی راهی پیدا کنیم.

واقعیت این است من وقتی می‌خواستم کار را شروع کنم پولی نداشتم و از ابزار و یراق‌های اوراق قطعاتم را یکی‌یکی جور کردم تا یک مجموعه را جمع کنم. اما هیچ‌چیز مانع نشد که کار نکنم. اگر کسی بخواهد کار کند همۀ آفرینش به او کمک می‌کنند چون این وعدۀ خداست که در آیه‌ای می‌فرماید اگر کسی مضطر بشود و از همه ناامید بشود، اما در عین حال تلاش کند، درها روی او باز می‌شوند.»

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha