در صادرات هم خدمات پس از فروش ارائه می‌دهیم

تاریخ : ۱۴۰۰/۱۰/۲۱ تعداد بازدید : ۱۲۳
تعداد رای : ۳
گفت‌وگو با مهندس حامد فضل‌اللهی، مدیرعامل شرکت احیاگران قلب صنعت آسیا

شرکت «احیاگران قلب صنعت آسیا» از سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را در زمینۀ تولیدات مهندسی پزشکی آغاز کرد. این شرکت دانش‌بنیان، در ادامۀ مسیر، زمینۀ تولید خود را به ماشین‌آلات حوزۀ کشاورزی و صنایع غذایی تغییر داد.

 

مشتری خارجی ترجیح می‌دهد از ما دستگاه بخرد

مهندس حامد فضل‌اللهی، مدیرعامل شرکت احیاگران قلب صنعت آسیا، دربارۀ زمینۀ کاری و محصولات این شرکت گفت: «شرکت ما در ابتدای کار، ماشین‌آلات مهندسی پزشکی تولید می‌کرد. اما وقتی پیش رفتیم زمینۀ فعالیت‌مان را تغییر دادیم. علت آن بود که ما برای هر دستگاه نیاز داشتیم استاندارد کشورهای اروپایی را بگیریم و هزینۀ استانداردسازی بسیار بالا بود. بنابراین فعالیت در این زمینه را کم کردیم و سراغ صنعت کشاورزی و صنعت تغذیه رفتیم.

یکی از دستگاه‌های ما اتاق رشد است که برای تولید جوانه و علوفه‌های خوراکی دام از آن استفاده می‌شود. اجاق کشت هوشمند، ماشینی است که هم ثبت اختراع و هم ثبت صنعتی دارد و مجوز دانش‌بنیان هم گرفته است. دستگاه‌های خشک‌کن، فریز درایر و وکیوم ‌درایر هم از دیگر محصولات ما هستند.»

او دربارۀ مشتریان شاخص این شرکت بیان کرد: «ما با شرکت‌های متنوعی همکاری می‌کنیم که از جملۀ آن‌ها عطر نانو، شرکت تعاونی آفتاب تابان، فولاد مبارکه و صنایع شیمیایی رازی است.»

وی دربارۀ صادرات محصولات احیاگران قلب صنعت آسیا گفت: «تاکنون به کشورهای بسیاری صادرات داشته‌ایم. از جملۀ این کشورها کانادا، مالزی، گرجستان، افغانستان، عمان، عراق، لبنان، سوریه، سوئد، امارات و ترکیه است.»

مهندس فضل‌اللهی دربارۀ رقیبان خارجی این شرکت بیان کرد: «در بخش کشاورزی، ترکیه، اسپانیا و برزیل و در بخش غذایی، آمریکا، آلمان، ترکیه و چین کشورهایی هستند که محصولات مشابه ما را تولید می‌کنند. البته قیمت تمام‌شدۀ هر دستگاه آمریکایی بین ۶ تا ۱۰ برابر قیمت دستگاه ماست. برای همین است که مشتری‌های خارجی ترجیح می‌دهند از ما ماشین بخرند.»

وی دربارۀ مزایای محصولات این شرکت گفت: «به‌غیر از کیفیت و قیمت، مزیت مهم محصولات ما، خدمات است. اگر شما یک دستگاه را از آمریکا بخرید و حتی ضمانت بگیرید که این ماشین تا ۵ سال هم خراب نمی‌شود، بعد از این مدت به خدمات نیاز خواهید داشت. در نهایت، چطور می‌توانید یک متخصص را از آمریکا یا هر کشور دیگری بیاورید؟ پس مهم‌ترین مزیت، خدمات پس از فروش است. ما حتی دربارۀ دستگاه‌هایی که صادر می‌کنیم نیز این خدمات را داریم. ما قطعات مصرفی را همراه با دستگاه می‌فرستیم و راهنمایی‌های صوتی، تصویری و کاتالوگی هم ارائه می‌دهیم.»

 

از صنعت‌گران جوان حمایت شود تا دلسرد نشوند

مهندس فضل‌اللهی در پایان صحبت‌هایش به مشکلاتی که این شرکت بر سر راه تولید دارد پرداخت و گفت: «مهم‌ترین مانع بر سر راه تولید و پیشرفت ما، فضای فیزیکی کار است. ما به‌دلیل بالارفتن قیمت‌ها نتوانسته‌ایم ملکی را بخریم و دائماً باید در وضعیت رهن و اجاره به سر ببریم و با صاحب کارگاه مشکلاتی داشته باشیم. از طرفی، شرایط دریافت کارگاه در شهرک‌های صنعتی هم سخت است. ما دنبال این نیستیم حمایت شویم اما انتظار داریم راهنمایی بشویم و تسهیلاتی دریافت کنیم.

مسئلۀ بعدی، تأمین مواد اولیه است که نوسان قیمت آن را با مشکل مواجه کرده است. ما انتظار داریم قیمتی که اول سال می‌دهیم تا پایان سال ثابت بماند اما قیمت مواد اولیه هر روز تغییر می‌کند. این می‌شود که مشتری و مسئول فروش روی یک قیمت توافق می‌کنند اما فردایش می‌بینیم قیمت افزایش یافته و آن قیمتی که هنگام قرارداد اعلام کرده‌ایم نه‌تنها برای ما سود ندارد که ضرر هم دارد. این مشکل، در نهایت، باعث می‌شود چند جوانی که دور هم آمده‌اند تا کار تولید انجام دهند دلسرد و ناامید شوند و با کاهش درآمد، از ورطۀ تولید بیرون بیایند.

مشکلی دیگر که ما در اصفهان به‌شکلی جدی با آن مواجهیم، بحث نیروی کار است. همه دوست دارند مدیر باشند و پشت میز بنشینند و کار یدی انجام ندهند.»

وی افزود: «در نهایت، درخواستی که ما داریم این است: از صنعت‌گران و تولیدکننده‌ها، خصوصاً اگر از قشر جوان هستند، حمایت شود. یک نفر ممکن است در ۴۰ سالگی به پشتوانۀ اندوختۀ مالی که طی سال‌ها به‌دست آورده وارد کار تولید شود. این فرد براساس این اندوخته و نیز سال‌ها تجربه‌ای که در بازار دارد در کار تولید موفق می‌شود. اما جوانی که از دوران دانشجویی کم‌کم وارد کار تولید شده تا از خروج ارز از کشور جلوگیری کند و دستگاهی تولید کند که نیاز هم‌وطنش را پاسخ بدهد، به حمایت نیاز دارد وگرنه شکست می‌خورد.

البته منظورمان از حمایت این نیست که پولی قابل توجه بدهند و پس نگیرند. حمایت یعنی زمینی بدهند و حتی تعهد بگیرند که تا دوسال آینده زمین ساخته شود و تولید آغاز شده باشد. در واقع، حمایت یعنی شرایط اولیۀ کار فراهم بشود.»

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha