اولین برند ثبت‌شدۀ ماشین‌آلات تولید خوراک در اتحادیۀ اروپا

تاریخ : ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ تعداد بازدید : ۸۶
تعداد رای : ۳
گفت‌وگو با مهندس فضل‌الله بازگیر، مدیرعامل گروه تولیدی صنعتی آسیاب ماشین ایرانیان

شرکت «آسیاب ماشین ایرانیان» از سال ۱۳۴۹ فعالیت خود را در زمینۀ تولید ماشین‌آلات فرآوری خوراک دام، طیور و آبزیان آغاز کرد. این شرکت دانش‌بنیان، تاکنون، بیش از ۱۱۰ کارخانه را در سطح کشور راه‌اندازی کرده‌ است.

 

تمام خط تولید را طراحی می‌کنیم

مهندس فضل‌الله بازگیر، مدیرعامل گروه تولیدی صنعتی آسیاب ماشین ایرانیان، دربارۀ تولیدات این شرکت گفت: «ما، درواقع، نه یک ماشین بلکه یک خط تولید را کامل طراحی می‌کنیم و می‌سازیم. اگر بخواهم فرآیند تولید را توضیح دهم باید بگویم موادی که خرد می‌شوند وارد سیلوهای کوچکی به‌نام سیلوهای مواد اولیۀ آسیاب‌شده می‌شوند. این مواد فرمولاسیون غذا را تشکیل می‌دهند. یعنی کارخانه‌ای که می‌خواهد خوراک تولید کند در هر بخش، از یکی از این انواع سیلو مانند سیلوی ذرت یا سیلوی جو استفاده می‌کند.

سپس مواد در سیستم توزین وزن می‌شوند و بچ مادۀ غذایی شکل می‌گیرد. پس از آن، مواد در میکسر باهم مخلوط می‌شوند. در مرحلۀ بعد، این مخلوط را برای از بین بردن باکتری‌های خاصی که ممکن است در مواد غذایی باشند حرارت می‌دهیم. بعد، برای اینکه ترکیبی یک‌نواخت به‌وجود بیاید، مواد را وارد دستگاه پلت می‌کنیم و طی این مرحله، مواد پودرشده به مواد گرانول تبدیل می‌شوند. در نهایت مواد وارد کولر می‌شوند تا سرد شده و برای بسته‌بندی آماده شوند. تمام ماشین‌هایی را که در این فرآیند نقش دارند خودمان طراحی و تولید می‌کنیم.»

وی دربارۀ مشتری‌های آسیاب ماشین ایرانیان بیان کرد: «مشتریان ما صنف تولیدکنندۀ خوراک دام و طیور و آبزیان هستند و بنابراین طیف آن‌ها وسیع است. اما از مشتریان شاخص می‌توانم به دردانۀ رضوی، مینا طیور، چیکا طلایی و سپاهان دانه اشاره کنم.»

او با اشاره به اینکه رقیبان خارجی این شرکت، کشورهای اروپایی، ترکیه، چین و آمریکا هستند، دربارۀ وضعیت صادرات محصولات گفت: «ما تاکنون به افغانستان، ازبکستان و اربیل (عراق) صادرات داشته‌ایم.»

 

طراحی شیوه‌ای نوین برای تولید محصول

مهندس بازگیر در ادامۀ صحبت‌هایش به مزیت محصولات آسیاب ماشین ایرانیان پرداخت و بیان کرد: «در آسیاب ماشین ایرانیان، صفر تا صد تولید در واحد خودمان انجام می‌شود و از بروزترین فناوری‌های طراحی بهره می‌گیریم. ما برای ساخت ماشین‌هایمان از لیزر و سی‌ان‌سی استفاده می‌کنیم. این‌ها هم دقت کار و هم کیفیت و سرعت آن را بالا می‌برند. برای همین یک رقیب بزرگ برای شرکت‌های ترکیه‌ای و چینی هستیم و محصولات آن‌ها تقریباً دیگر بازاری در ایران ندارند.»

وی دربارۀ روش خاصی که این شرکت برای تولید محصولات از آن استفاده می‌کند توضیح داد: «برند ما اولین برندی است که در زمینۀ ساخت ماشین‌آلات تولید خوراک در اتحادیۀ اروپا ثبت شده است. ما یک شیوۀ نوین تولید را طراحی کرده‌ایم که می‌شود گفت در دنیا بی‌نظیر است و به‌زودی ثبت بین‌المللی آن هم انجام می‌شود. در شیوه‌ای که ما ابداع کرده‌ایم، ریزمغذی‌ها بعد از فرآیند حرارتی به محصول اضافه می‌شوند.»

مدیرعامل آسیاب ماشین ایرانیان افزود: «ریزمغذی‌ها که شامل ویتامین‌ها، آنزیم‌ها و پروبیوتیک‌ها می‌شوند، معمولاً در مجاورت حرارت خواص خودشان را از دست می‌دهند. البته برخی از کارخانه‌ها تدابیری اندیشیده‌اند و برای مثال، پوششی برای آن‌ها در نظر گرفته‌اند که کم‌تر آسیب ببینند. اما به‌خاطر هزینۀ بالایی که این افزودنی‌ها دارند، این کار هم مقرون به‌صرفه نیست. برای همین ما افزودنی‌ها را بعد از فرآیند پخت به سیستم اضافه می‌کنیم تا حرارت نبینند. تاکنون نیز نتیجه‌ای که گرفته‌ایم نشان داده این روش فوق‌العاده است.»

وی در ادامه به جدیدترین محصول این شرکت اشاره کرد و گفت: «جدیدترین محصول ما یک دستگاه آسیاب است که تکنولوژی منحصر به‌فردی دارد. اظهارنامۀ آن هم تهیه شده و به‌دنبال ثبت اختراع هستیم.»

مهندس بازگیر در پایان صحبت‌هایش به مشکلاتی که آسیاب ماشین ایرانیان بر سر راه تولید دارد پرداخت و بیان کرد: «تحریم‌ها بخشی از فعالیت‌ها را مختل کرده است و تهیۀ مواد اولیه، هزینۀ تمام‌شده را بالا می‌برد. مشکل دیگر هم بروکراتیکی است که در اداره‌ها وجود دارد. وقت‌گیر بودن کارهای اداری و سازمانی، مانعی بر سر راه رسیدن شرکت‌ها به اهداف‌شان است.»

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha