قانون‌گریزی به تولید، لطمۀ جبران‌ناپذیری می‌زند

تاریخ : ۱۴۰۰/۱۰/۱۸ تعداد بازدید : ۱۳۶
تعداد رای : ۳
گفتگو با مهندس سینا نامدار، مدیرعامل شرکت تضامنی صنایع ماشین‌سازی نامدار و شرکاء

«تضامنی صنایع ماشین‌سازی نامدار و شرکاء» از سال 1379 در حوزۀ صنعت دارویی شروع به کار کرده است. در ابتدا انواع راکتور و مخازن و دستگاه‌های تخصصی را تولید و تا به امروز ورژن‌های جدیدی با توجه به تکنولوژی جدید محصولات عرضه کرده‌اند. فعالیت این شرکت به صنایع غذایی و شیمیایی هم مرتبط است.

 

پورت‌های دارویی، از تولیدات نامدار و شرکاء

مهندس سینا نامدار، مدیرعامل شرکت تضامنی صنایع ماشین‌سازی نامدار و شرکاء، با توجه به 21 سال فعالیت در حوزۀ صنعت دارویی، در مورد نحوۀ فعالیت‌های این شرکت گفت: «فعالیت دستگاه اصلی ما ساخت روکش قرص یا اصطلاحا پورت و رنگی که روی قرص‌ها کشیده می‌شود است. طرز کار به این شکل است که بچ قرص را داخل دستگاه می‌ریزیم و پارامترهای آن را تنظیم می‌کنیم و فرایند روکش کردن با توجه به اندازه و ابعاد آن تکمیل می‌شود. »

او در مورد انواع محصولاتی که این شرکت تولید می‌کند بیان کرد: «انواع محصولات را باید بیشتر معرفی کنیم چون کسانی که نام محصولات ما را می‌شوند ممکن است با این حوزه آشنایی نداشته باشند. نام فعالیت ما با توسعۀ قرص در ایران شناخته می‌شود، اما محصولات دیگری هم تولید می‌کنیم. سیستم مکش پودر، بالابر، انواع مخازن، دیگ دراژه، داست کالکتور،  دیبلیستر، اسپری درایر نیمه‌صنعتی و دستگاه FBGD آزمایشگاهی نیز از جمله تولیدات ما است. علاوه‌بر این هموژنایزر هم تولید کرده‌ایم که بعد از هر بار استفاده قابل شستشو است و تا مدت زیادی آسیب نمی‌بیند.»

 

دستگاه‌هایی هم‌رده با ماشین‌آلات خارجی

مهندس نامدار، با اشاره به اینکه تاکنون 90% شرکت‌های فعال داروسازی در ایران با این شرکت همکاری کرده‌اند، اظهار داشت: «داروسازی عبیدی، داروسازی دکتر امینی، داروسازی شفا، تهران شیمی و ... شرکت‌های همکار ما بوده‌اند که تعدادشان به حدود 150 شرکت می‌رسد.»

وی در مورد رقیبان این صنعت در کشورهای دیگر بیان کرد: «کشورهایی مانند آلمان، چین و هند در این زمینه محصولات باکیفیتی تولید می‌کنند و به‌نوعی رقیب به حساب می‌آیند. می‌توانیم بگوییم با همان کیفیتی که صنعتگران این کشورها محصولات حوزۀ دارویی را وارد بازار می‌کنند، ما هم مشابه همان کیفیت محصولات را تولید می‌کنیم اما با این تفاوت که قیمت پایین‌تری بر آن‌ها می‌گذاریم.»

او خاطر نشان کرد: «در حال حاضر به‌دلیل مسالۀ وجود تحریم‌های اقتصادی در کشور از صادرات دست نگه داشته‌ایم.»

مهندس نامدار، در مورد مزایای تولیدات این شرکت نسبت به محصولات مشابه خارجی گفت: «دستگاه‌های ما براساس تکنولوژی روز دنیا تولید شده و تولیدات ما طبق استانداردهای موجود در کشورهای پیشرفتۀ دنیا به مشتریان عرضه می‌شود. کشورهای همسایه هم می‌دانند که دستگاه‌های ما تقاوت آنچنانی با نمونۀ مشابه آلمانی و آمریکایی ندارد. به همین خاطر مشتاق می‌شوند تا مشتری ما بشوند و از قیمت مناسب‌تر هم بهره ببرند.»

او اضافه کرد: «از همه مهم‌تر در دسترس بودن از نظر جغرافیایی و نیز خدمات پس از فروش ما به آن‌هاست، بسیاری از شرکت‌های خدماتی 6 ماه تا یک سال طول می‌کشد تا مشکلات دستگاه‌ها را برطرف کنند، از طرف دیگر این شرکت‌ها از کارشناس خبرۀ‌شان برای رفع مشکلات دستگاه‌ها استفاده نمی‌کنند و ممکن است افراد بی‌تجربه را برای این خدمت‌رسانی در نظر بگیرند، به همین خاطر برای تامین فیلترهای مربوط به دستگاه از ما کمک می‌گیرند.»

وی دربارۀ انواع مشکلاتی که پیش روی تولید وجود دارد توضیح داد: «به‌طور کلی واردات بی‌رویه و راه‌های دورزدن قانون که به تولید داخلی واقعا ضربه‌های جبران‌ناپذیری می‌زند، از مشکلات تولید محسوب می‌شود. همینطور نوسانات ارزی نیز تاثیرگذار است.»

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha