رسیدن به نقطۀ صادرات به زیرساخت نیاز دارد

تاریخ : ۱۴۰۰/۱۰/۰۵ تعداد بازدید : ۱۲۱
تعداد رای : ۳
گفت‌وگو با مهندس مجتبی وطن‌آرا، مدیر اجرایی شرکت درسا به‌ساز

شرکت «درسا به‌ساز» از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز کرده است. این شرکت دانش‌بنیان در زمینۀ ساخت تجهیزات دارویی، شیمیایی و زیست‌فناوری فعالیت می‌کند. از محصولات درسا به‌ساز در مرحلۀ تحقیق و توسعۀ شرکت‌های خصوصی و مراکز علمی‌پژوهشی استفاده می‌شود.

 

ماشین‌آلاتی در خدمت صنایع دارو و زیست‌فناوری

مهندس مجتبی وطن‌آرا، مدیر اجرایی شرکت درسا به‌ساز، دربارۀ محصولات این شرکت گفت: «شرکت ما تا سال ۱۳۹۲ بر مبنای سفارش‌هایی که از مشتریان می‌گرفت و متناسب با نیاز آن‌ها دستگاه تولید می‌کرد. این دستگاه‌ها عمدتاً مبتنی بر فعالیت‌های مهندسی مکانیک و پلیمر بود. از سال ۹۲ ظرفیت دیگری به مجموعه اضافه شد و آن تلفیق علم مکانیک، پلیمر، داروسازی و هنر شیشه‌گری بود. بنابراین، برنامۀ ساخت دستگاه‌هایی که حالت تلفیقی داشتند در دستور کار قرار گرفت. این روال تا سال ۱۳۹۵ ادامه داشت و بعد از آن، با بررسی و مطالعۀ بیش‌تر، راکتورهای شیمیایی را در حجم‌های مختلف از نیم‌لیتر تا حجم‌های بالاتر تولید کردیم.

پس از آن، اسپری درایر (spray dryer) یا خشک‌کن پاششی، دستگاه فریز درایر (freeze dryer) یا خشک‌کن سرمایشی و هم‌چنین دستگاه اکسترودر اسفرونایزر (extruder-spheronizer) به برنامۀ تولیدات شرکت اضافه شدند.

از اسپری درایر (spray dryer) برای تبدیل محلول (مایع) به پودر (جامد) استفاده می‌شود. این محصول در صنایع دارویی، غذایی و پتروشیمی کاربرد دارد و برای مثال از آن برای خشک‌کردن جلبک‌ها و دریافت عصاره‌های گیاهی استفاده می‌شود.

محصول دیگر، دستگاه «فریز درایر» است و برای حذف آب از یک مادۀ منجمد از آن استفاده می‌شود. در این روش، ابتدا مادۀ منجمد شده و سپس آب جامد به حالت گاز تبدیل می‌شود. با این روش خشک‌کردن، خاصیت شیمیایی و فیزیکی ماده حفظ خواهد شد.»

وی افزود:‌ «در راکتورهای شیمیایی (chemical reactor) واکنش شیمیایی انجام می‌شود و طی آن مواد اولیۀ خام به محصولاتی با ارزش افزودۀ بالاتر تبدیل می‌شوند. جت میکرونایزر (jet micronizer) نیز توانایی خردکردن مواد را تا اندازۀ میکرون دارد و برای مواد با سختی‌های بالا و مواد حساس به دما به‌کار گرفته می‌شود.

علاوه بر این، دستگاه دیگری به نام اکسترودر- اسفرونایزر (Extruder Spheronizer) تولید کرده‌ایم که از آن برای ساخت پلت‌های صنایع دارویی و غذایی در سایزهای مختلف با حلال‌ها و رنگ‌های گوناگون استفاده می‌شود. به این ترتیب، وقتی می‌خواهیم ماده‌ای جامد را به شکل کروی دربیاوریم از این محصول استفاده می‌کنیم.»

 

واحدی به نام شیشه‌گری، وجه تمایز ما

مهندس وطن‌آرا دربارۀ مشتری‌های این شرکت بیان کرد: «بازار ما دو بخش است. بخش اول مراکز تحقیقاتی و پژوهشی مثل دانشگاه‌ها و مراکز دولتی هستند و بخش دیگر واحدهای تحقیق و توسعۀ شرکت‌های خصوصی است.»

وی به مزایای محصولات درسا به‌ساز اشاره کرد و گفت: «شرکت ما قسمتی به‌نام واحد شیشه‌گری علمی دارد که باعث می‌شود بتوانیم خدمات پس از فروش مطمئنی به مشتریان ارائه کنیم و متناسب با نیاز مشتری سفارش دریافت کنیم.

مورد دیگر اینکه چون عمدۀ فعالیت ما با مهندسی معکوس روی محصولات مشابه خارجی، به‌عنوان نمونه و مرجع، انجام می‌شود محصول ارائه‌شده کیفیت قابل قبولی دارد. نکتۀ مهم دیگر این است که پایۀ شرکت درسا به‌ساز کاملاً دانشگاهی و فنی و علمی است.»

مدیر اجرایی این شرکت دربارۀ صادرات محصولات بیان کرد: «رسیدن به نقطۀ صادرات در زمینۀ تجهیزات آزمایشگاهی، به زیرساخت‌هایی همچون بخش تأمین قطعات، ارائۀ خدمات پس از فروش مطمئن، اخذ استانداردهای لازم، تأمین اقلام تبلیغاتی و محتواهای تخصصی متناسب با بازار هدف و بخش بازاریابی خارجی نیاز دارد. از سال 95 این زیرساخت‌ها به‌تدریج در شرکت درسا به‌ساز در حال آماده‌شدن هستند. در حال حاضر نیز در حال مذاکره با عراق و ترکیه هستیم و امیدواریم این مذاکرات نتیجه‌بخش باشند.»

 

دانش‌بنیان‌ها سرمایۀ زیادی ندارند و قیمت قطعاتی که باید وارد شوند بالاست

مهندس وطن‌آرا، در پایان صحبت‌هایش به مشکلاتی که این شرکت بر سر راه تولید دارد پرداخت و گفت: «فعالیت مجموعۀ دانش‌بنیان به این شکل است که اصطلاحاً «ماهی را در روغن خودش سرخ می‌کند». یعنی با درآمد حاصل از فروش محصول مواد اولیه وارد می‌شود و سپس تولید صورت می‌گیرد. در واقع، شرکت‌های دانش‌بنیان سرمایۀ زیادی ندارند و از طرفی، اجزایی که در دستگاه‌ها به‌کار می‌روند قیمت بالایی دارند. پس ما نمی‌توانیم خرید بالایی داشته باشیم و به‌مرور خرید را انجام می‌دهیم. به همین دلیل، تحریم‌ها و نوسانات ارزی روی فعالیت ما تأثیر فراوان دارند.

برای مثال، ما در دی 98 قراردادی بستیم و پیش‌پرداخت گرفتیم. آن زمان ارز ۱۴۰۰۰ تومان بود. اما ناگهان در تیر ۹۹ ارز ۳۲۰۰۰ تومان شد. این اتفاق باعث می‌شود برای تأمین مواد اولیه به مشکل بخوریم.

علاوه‌براین، در ابتدای کار، جلب اعتماد مشتری بسیار سخت بود. عمدۀ مصرف‌کننده‌های دستگاه‌های ما افرادی هستند که از قبل با دستگاه‌های برند کار می‌کرده‌اند و انتظار بالایی از خرید خود دارند. ما باید نشان می‌دادیم دستگاه ساخت ایران می‌تواند پاسخگوی نیاز آن‌ها باشد و با هزینه‌ای بسیار کم‌تر می‌توانند بالاترین کارایی را، مشابه آنچه دستگاه خارجی ارائه می‌دهد، دریافت کنند.

نکتۀ مهمی که اینجا با آن مواجه می‌شویم، بحث فرهنگ‌سازی برای حمایت از تولید ملی است. البته چندین سال است در این‌باره صحبت می‌شود. در حوزۀ تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران هم فرهنگ‌سازی را «نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران» ایفا می‌کند.»

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha