ساخت اولین دستگاه تراش با محور زنده در کشور

تاریخ : ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ تعداد بازدید : ۲۲
تعداد رای : ۰
گفت‌وگو با مهندس ملیکا کوه‌میشی، عضو هیئت مدیرۀ شرکت کاربین پارت

شرکت «کاربین پارت»، ۲۵سال پیش، کار خود را با ساخت انواع یونیت‌ها آغاز کرد. پس از آن کار خود را در زمینۀ ساخت دستگاه‌های مخصوص برای سی‌بگ خودروها و نیز قطعه‌سازی ادامه داد. در حال حاضر نیز ۴ سال است که به‌طور تخصصی در حوزۀ ساخت دستگاه‌های تراش سی‌ان‌سی فعالیت می‌کند.

 

دستگاه‌هایی در خدمت صنایع فلزی، اورتوپدی و پزشکی

مهندس ملیکا کوه‌میشی، عضو هیئت مدیرۀ شرکت کاربین پارت، دربارۀ کاربرد محصولات این شرکت گفت: «از دستگاه‌های ما در تمام صنایع فلزی، اورتوپدی و صنایع پزشکی استفاده می‌شود. تاکنون نیز با شرکت‌های بسیاری در ارتباط بوده‌ایم که از جملۀ آن‌ها شرکت سه‌تاک اصفهان، تکلان‌توس مشهد، اسپیدار نائین، موتوژن تبریز و فناور اراک است.»

وی دربارۀ رقبای خارجی و نیز وضعیت صادرات محصولات کاربین پارت بیان کرد: «از جمله کشورهای خارجی که دستگاه تراش می‌سازند، آمریکا، ترکیه و چین هستند. به‌زودی دستگاه تراش سی‌ان‌سی را به ترکیه صادر خواهیم کرد. در واقع، داریم اولین دستگاهمان را صادر می‌کنیم و هنوز پیش‌بینی نکرده‌ایم که چقدر می‌توانیم صادرات داشته باشیم و روی بازارهای کشورهای دیگر کار کنیم.»

 

امکان فلزکاری را هم برای مشتری فراهم کرده‌ایم

مهندس کوه‌میشی دربارۀ مزیت محصولات این شرکت نسبت به محصولات مشابه خارجی گفت: «دستگاه‌های ما را از نظر کیفیت و دقت ساخت می‌توانید با نمونه‌های تایوانی مقایسه کنید. صفر تا صد این دستگاه‌ها تولید داخل است و فقط کنترل و لوازم برقی آن را از چین می‌خریم. مزیت دیگر محصولات ما، داشتن محور زنده است. در ایران دستگاه تراشی وجود ندارد که محور زنده داشته باشد اما ما این گزینه را روی دستگا‌ه‌هایمان قرار داده‌ایم تا امکان فلزکاری نیز برای مشتری فراهم شود.»

وی دربارۀ محصول تازۀ کاربین پارت بیان کرد: «ساخت دستگاه فلز سی‌ان‌سی را در برنامه‌مان داریم. طراحی‌های آن انجام شده و نقشه‌ها هم آماده است اما در حال حاضر دستور ساخت را نمی‌دهیم چون داریم تخصصی روی تراش آن کار می‌کنیم تا جا بیفتد. در تک‌محصولی رضایت مشتری و گارانتی برای ما مهم‌تر است.»

مهندس کوه‌میشی در پایان صحبت‌هایش به مشکلاتی که کاربین پارت بر سر راه تولید دارد اشاره کرد و گفت: «در کل، تولید در ایران بسیار مشکل است چون نه بهایی به آن داده می‌شود و نه جلوی واردات دستگاه‌های مشابه گرفته می‌شود. خرید کالاهای چینی نیز وضعیت را سخت‌تر کرده است. در ایران، تولید سخت است و هرکسی که در صنعت مانده‌ است حقیقتاً به عشق صنعت کار می‌کند.»

او افزود: «ما می‌توانیم 85 درصد از نیازهای تراش سی‌ان‌سی داخل کشور را رفع کنیم، چون زیرساخت‌ها درست است و خودمان دستگاه‌های تراشکاری و فلزکاری داریم. از سوی دیگر، خودمان قطعات را تولید می‌کنیم، مونتاژ می‌کنیم و خدمات و گارانتی آن با خودمان است. وقتی امکان آن باشد که صفر تا صد کار دست خودمان باشد، با حمایت‌کردن، اتفاق‌های خوبی می‌افتد.»

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha