ابزارهای پیش‌بینی‌کننده در بخش تعمیرات و نگهداری (2)

تاریخ : ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ تعداد بازدید : ۱۲
تعداد رای : ۰
در مطلب قبل، دربارۀ سنسورهایی که دیتا تولید می‌کنند و همچنین سنسورهایی که تحلیل‌ ارتعاش و تحلیل صوتی و فراصوتی را فراهم می‌سازند صحبت کردیم. در این مطلب سنسورهای تصویربرداری حرارتی، سنسورهای روغن‌کاری و ابزارهای پایش و تجزیه و تحلیل صنعتی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سنسورهای تصویربرداری حرارتی

حرارت بیش از حد برای فلزات، وسایل الکترونیکی و کامپوزیت‌ها مرگبار است. حرارت بیش از اندازه اصلی‌ترین تهدید برای الکتروموتورها محسوب می‌شود. حرارت زیاد را می‌توان اصلی‌ترین نگرانی بخش تعمیرات و نگهداری در شرکت‌های مخابراتی دانست. شرایط کاری خطرناک و تاخیرهای مصیبت‌بار می‌توانند ناشی از علت ساده‌ای مثل روغن‌کاری نامناسب بلبرینگ‌ها باشند، که می‌توان با استفاده از سیستم‌های تصویربرداری حرارتی، چنین خطراتی را دفع نمود.

سیستم‌ تصویربرداری حرارتی، از عکس‌های حساس به اشعۀ مادون سرخ (infrared) برای بررسی دمای قطعات ماشین‌آلات استفاده می‌کند. هرگونه حرارت غیرمعمولی موجود در دستگاه‌ها، در این تصاویر ظاهر می‌شوند. درست مانند دیگر سیستم‌های نظارتیِ حساس به تغییر، به محض مشاهدۀ هرگونه حرارت غیر طبیعی، سیستم‌های زمان‌بندی سریعا تغییر کرده و اقدامات لازم را به‌طور خودکار انجام می‌دهند تا از خرابی قطعات جلوگیری شود.

 

تجهیزات تصویربرداری به‌راحتی قابل تهیه هستند و کار با آن‌ها بسیار آسان است. در ساده‌ترین حالت، متخصصین فنی می‌توانند به‌وسیلۀ‌ دستگاه‌های قابل حمل دستی، تصویربرداری و تحلیل حرارتی مورد نیاز را انجام دهند. برای تصویربرداری‌های این چنینی نیازی به قطع دستگاه‌ها نیست. نکتۀ مثبت دستگاه‌های تصویربرداری قابل حمل سادگی و سهولت عملیات این نوع سیستم‌های پیش‌بینی‌کننده است. در مقابل نکتۀ منفی در مورد آن‌ها، عدم قابلیت نظارت مداوم قطعات به‌وسیلۀ چنین دستگاه‌هایی است که تقریبا غیر ممکن است.

سیستم‌های پیچیده و دقیق نیازمند ابزارهای حرارتی تشخیصی با قابلیت اتصال هستند. این تجهیزات با مقایسۀ داده‌های دریافتی با داده‌های پایه، محدودۀ دمایی غیر طبیعی را نشان می‌دهند. این تجهیزات حرارتی با برخورداری از سنسورهای دقیق، دستگاه‌ها را از هرگونه انحراف احتمالی از دمای موردنظر و نرمال ردیابی می‌کنند. پس از انتقال اطلاعات، سنسورها در مورد مشکل به وجود آمده به تکنسین‌ها هشدار می‌دهند. این نوع از سیستم نیاز به سرما‌یه‌گذاری بیشتر و کارکنان فنی متخصص دارد.

برخی از کاربردهای رایج تصاویر حرارتی که سیستم‌ها می‌توانند از آن‌ها برای تعمیرات و نگهداری پیش‌بینی‌کننده استفاده کنند عبارتند از:

- نظارت فرآیندی

- تجهیزات الکترومکانیکال

- سیستم‌های توزیع توان الکتریکی

- نگهداری از تجهیزات بازدارنده در سیستم‌هایی مثل سیستم‌های تهویه هوای مطبوع در ساختمان‌ها و عایق‌کاری آن‌ها

 

سنسورهای روغن‌کاری

تجزیه و تحلیل روغن می‌تواند عوامل و پارامترهای بسیاری از عملکرد دستگاه را نشان دهد. ویسکوزیته روغن در برابر ویسکوزیته موردنظر می‌تواند نشان‌دهندۀ این باشد که دستگاه شما چه‌طور می‌تواند از اکسیداسیون، رقیق شدن، رطوبت و دیگر عوامل جلوگیری کند. تکه‌های فلزی موجود در روغن نیز نشان‌دهندۀ مشکلی در دستگاه هستند که باید سریعا توسط تکنسین‌ها تشخیص داده شوند و از کند شدن یا شکسته شدن دستگاه جلوگیری شود. سنسورهایی که دینامیک سیالات را محاسبه می‌کنند می‌توانند در جلوگیری از نشت یا خرابی اتصالات کمک کنند.

سیستم‌های تجزیه و تحلیل روغن (روان‌کننده) از جمله‌ سیستم‌هایی هستند که مدت‌هاست وجود دارند. در اکثر خودروهای مدرن، سیستم تحلیل روغن در کنار سیستم کامپیوتر مرکزی آن‌ها کیفیت روغن را چک می‌کنند. این یک مثال عملی از تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌کننده است.

تجهیز کردن ماشین‌آلات به این نوع از سیستم‌ها کار سختی نیست. شما باید اطلاعات مربوط به روغن یا روان‌کننده را از تامین‌‌کنندۀ آن دریافت کنید، این اطلاعات عبارتند از دمای قابل قبول، ویسکوزیته و غیره. شما می‌توانید نتایج واقعی خود را در برابر نتایج مورد انتظار قرار دهید و مقایسه کنید. سیستم‌های تحلیلی معمولا برای تشخیص ناخالصی‌های روغن طراحی شد‌ه‌اند. فلز، خاک و لجن به‌راحتی قابل تشخیص هستند. حتی رطوبت نیز در مقادیر بسیار کم قابل تشخیص است. این سیستم روغن یا سیال روان‌کنندۀ دستگاه را از هر جهتی بررسی می‌کند.

 

ابزارهای پایش و تجزیه و تحلیل صنعتی

پایش، تجزیه و تحلیل صنعتی اغلب به‌عنوان بخش جدایی‌ناپذیر از "چهارمین انقلاب صنعتی" در نظر گرفته می‌شود، که با هم‌گرایی بین شیوه‌های صنعتی سنتی و پیشرفت‌های فناوری اطلاعات (IT) مدرن معرفی می‌شود. این پیشرفت‌ها شامل تجزیه و تحلیل داده‌ها و تفاسیر مربوط به آن‌ها از طریق یادگیری ماشین، و همچنین پیشرفت در اتصال از طریق اینترنت اشیا است. معنای عملی آن این است که بسیاری از تصمیمات و اقدامات دستگاه براساس داده‌های قابل اندازه‌گیری انجام خواهند شد تا سیستم‌ به‌سرعت بتواند واکنش مربوطه را نسبت به دادۀ دریافتی نشان دهد.

یکی از بخش‌های مهم این بخش، سنسورهای اینترنت اشیا (IoT) هستند که تغییرات کلیدی اجزا را زیر نظر دارند. برای پاسخ به تقاضای روزافزون برای چنین فناوری‌هایی، طیف وسیعی از گزینه‌ها برای کمک به کسب و کارهای صنعتی – بدون توجه به نیاز یا عملکرد آن – در دسترس هستند. ابزارهای نظارتی با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته و یادگیری ماشین به گونه‌ای عمل می‌کنند که آن‌ها را قادر می‌سازد که در زمان واقعی عمل کنند.

چند مثال از تحلیل‌های صنعتی و نظارتی عبارتند از:

- تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌کننده در تجهیزات، ماشین‌آلات و دیگر دارایی‌های موجود در انبار

- بهینه‌سازی پارامترهای خاص در ماشین‌‌ها

- سیستم‌های پشتیبان تصمیم‌گیری

- نظارت بر شرایط دارایی‌های موجود در انبار

- بهینه‌سازی زنجیرۀ تامین

برای دستیابی به سیستم‌های هوشمند و عملکردی بهتر، عملیات موردنظر روی داده‌ها باید طبق دستورالعمل زیر انجام شوند:

1) اطلاعات را دریافت کنید: اطلاعات موجود در بخش‌های مختلف را دریافت کنید. اطلاعات موجود در بخش ذخیره‌سازهای داده‌ها و سنسورها، در کنترلرهای قابل برنامه‌ریزی، سیستم‌های اجرایی فرآیند تولید، داده‌های موجود در سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (یا BMS)، داده‌های دستی، داده‌های موجود در واسط برنامه‌نویسی کاربردی (API)، و سیستم‌های مشابه.

2) داده‌ها را بررسی و تمیز کنید.

3) با اتصال داده‌های موجود به دیگر داده‌های مرتبط و معنادار، عملیات غنی‌سازی داده‌ها را پیاده‌سازی کنید.

4) با کمک گرفتن از علم داده و یا ابزارهای تیم داده، داده‌ها را مصورسازی کنید تا برای کارکنان قابل فهم باشد و بتوانند از داده‌ها بهترین استفاده را داشته باشند.

5) استقرار و به‌کارگیری فرآیندهای بهبود یافته.

عملیات و مراحل بیان شده باعث می‌شوند تا در نهایت به مجموعه داده‌هایی (data sets) دسترسی داشته باشید که فرآیند تصمیم‌گیری را آسان و تحلیل‌های عمیقی را ارائه می‌کند.

 

لینک مطلب:

https://research.aimultiple.com/predictive-maintenance-tools/

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha