دستگاهی برای بازیافت آب معادن و استفادۀ مجدد از این سرمایۀ طبیعی

تاریخ : ۱۴۰۰/۰۶/۲۴ تعداد بازدید : ۲۳
تعداد رای : ۰
شرکت دانش‌بنیان «تاج نیک صنعت البرز» در سال ۱۳۹۰ در زمینۀ بازیافت آب معادن به ثبت رسید. این شرکت پیش از این در زمینۀ خردایش و دانهبندی معادن، هم کانیهای فلزی هم غیرفلزی، فعالیت داشته اما پس از آن، به‌دلیل کسری آبی که معدنها با آن مواجه شدند و همچنین اهمیت یافتن بازیافت آب در معادن، وارد این عرصه شد. این شرکت اکنون در معدن چادرملو فعالیت می‌کند و پروژۀ بازیافت آب را در آنجا راهاندازی کرده است.

تنها سازندۀ فیلترپرس در ایران

مهندس حسین تاجیک، مدیرعامل شرکت تاج نیک صنعت البرز، دربارۀ زمینۀ فعالیت این شرکت گفت: «ما تولیدکنندۀ تیکنر، کلاریفایر و فیلترپرس هستیم. همۀ این تجهیزات در پکیجی قرار می‌گیرد که به آن پکیج بازیافت آب می‌گوییم. از بازیافت آب به شکل تخصصی در واحد‌های فرآوری مواد معدنی استفاده می‌شود.» او افزود: «بیش‌تر معادن فلزی مثل سنگ آهن، روی و مس، اصطلاحاً، آب‌بر هستند. یعنی در آن‌ها از آب استفاده می‌شود. برای مثال، ما 8 طرح فولادی عمده‌ داشتیم که اکثر آن‌ها در مناطق خشک و کویری مانند سیرجان، کرمان، گل‌گوهر، چادرملو و بافق است. این مناطق آب زیادی ندارند. کار ما این است که در این معادن تجهیزاتی مانند مخازن بزرگ، لوله‌کشی‌های عظیم و پمپ کار می-گذاریم که آب را بازیافت می‌کنند و مجدد به خط تولید برمی‌گردانند تا از آن آب بتوان دوباره استفاده کرد.» وی ادامه داد: «کار دیگری که انجام می‌دهیم این است که در واحدهای فرآوری مواد معدنی خط تولید استحصال آب راه می‌اندازیم. ما سدهای باطلۀ بزرگ را می‌گیریم و از آن یا فلز استحصال می‌کنیم یا آب بازیافت می‌کنیم.»

مهندس تاجیک دربارۀ رقبای شرکت تاج نیک صنعت البرز بیان کرد: «در ایران شرکت‌های سازندۀ تیکنر و کلاریفایر داریم اما تنها سازندۀ ‌فیلترپرس خودمان هستیم که البته یکی‌دو تا از قطعات دستگاه‌های ما وارداتی است. اما در سطح جهانی، شرکت‌های بزرگی مانند اتوتک یا CDE هستند که کیفیت کارشان به مراتب از ما بالاتر است و در واقع، مصرف‌کننده هزینۀ کیفیت را پرداخت می‌کند. اما در ایران اگر بگوییم دستگاهی یک میلیارد تومان و دستگاه دیگری دو میلیارد تومان اما با کیفیت‌تر است، مصرف‌کننده قطعاً همان یک میلیاردی را انتخاب می‌کند و می‌خرد.»

این مدیرعامل دربارۀ همکاری با سایر شرکت‌ها گفت: «ما با سنگ ‌آهن چادرملو، سنگ آهن گل‌گوهر، سنگ آهن گوهرزمین و سنگ آهن صبا نور همکاری می‌کنیم.»

 

به فکر فروش دستگاه‌ها نیستیم

مهندس تاجیک دربارۀ مزیت دستگاه‌های تاج نیک صنعت البرز بیان کرد: «هزینۀ تمام‌شدۀ دستگاه‌های ما، نسبت به نمونۀ مشابه خارجی، بسیار پایین است. همچنین ما خدمات پس از فروش داریم و چون بیش‌تر قطعات دستگاه‌هایمان در ایران تولید می‌شود، خدمات پس از فروش به‌راحتی در دسترس است.»

وی با اشاره به اینکه سایتی برای فروش محصولات شرکت ندارند گفت: «ما تکنولوژی‌هایی را که به دست آوردیم در ایران انحصاری کردیم و فقط خودمان از آن استفاده می‌کنیم. خیلی به فکر فروش دستگاه‌ها نیستیم و فرآوری انجام می-دهیم. دلیل اصلی این است که واحدهای بزرگ معدنی باید این دستگاه‌ها را از ما می‌خریدند و رقم‌ها بسیار سنگین بود. از طرفی، به واسطۀ منافعی که خرید از خارج برایشان داشت، از داخل خرید نمی‌کردند. در این وضعیت، ما هم تصمیم گرفتیم به‌جای اینکه دستگاه‌ها را بفروشیم، در معادن سرمایه‌گذاری کنیم. برای مثال، 10 میلیارد تومان هزینه می‌کنیم و یک خط تولید بازیافت آب می‌زنیم و بعد آن را می‌فروشیم. یا فلز را بازیافت می‌کنیم و می‌گوییم 50 درصد برای خریدار و 50 درصد برای ماست.»

 

مشکلات فراوانی که وجود دارد

مدیرعامل شرکت تاج نیک صنعت البرز دربارۀ مشکلاتی که تولید این شرکت را تحت تاثیر قرار می‌دهد بیان کرد: «من در سال ۱۳۸۶ یک تأییدیۀ اختراع از سازمان پژوهش داشتم و اولین نفری هم بودم که در بنیاد ملی نخبگان تأییدیۀ طرح داشتم. برای اولین‌بار در ایران ‌فیلترپرس را که یکی از تجهیزاتی است که در معادن کاربرد دارد، ساختم و به همین دلیل شرکت ما در لیست دانش‌بنیان‌ها قرار گرفت. این‌همه می‌گویند آب در کشور ما مهم است و باید در مصرف آن صرفه‌جویی کنیم. ولی در عمل چه کاری انجام می‌دهند؟ در عمل، آب در کشور ما ارزان است. مثلاً در معدن چادرملو به ما می‌گویند که هزینۀ بالایی برای بازیافت آب می‌گیریم و گران است. پس به‌جای بازیافت، به 70 کیلومتر آن‌طرف‌تر یعنی روستای بهاباد می‌روند و آب را از آن‌جا به معدن چادرملو منتقل می‌کنند. نتیجه‌اش می‌شود اینکه آن روستا اکنون حدود 20 سانت نشست کرده و در اولین زلزله همۀ خانه‌ها فرو می‌ریزند.»

وی در پایان صحبت‌هایش بیان کرد: «همۀ این مشکلات باعث می‌شوند شرکت‌ها تحلیل بروند و منِ نوعی که چندین سال است در این مملکت کار می‌کنم، به این فکر بیفتم که چطور می‌توانم از این کشور بروم؟ گاهی با خودم فکر می‌کنم آیا سیستم چنین شرایطی را می‌چیند که ما برویم؟ در صنف خودمان هیچ صنعت‌گری را ندیده‌ام که از اوضاع راضی باشد.»

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha