تولید ماشین مادر برای صنایع

تاریخ : ۱۴۰۰/۰۶/۰۸ تعداد بازدید : ۷۶
تعداد رای : ۱
گفت‌وگو با مهندس حمیدرضا تقی‌زاده خطیر، مدیرعامل شرکت خطیر ماشین

شرکت دانش‌بنیان «خطیر ماشین» در سال 1370 ثبت شد، هرچند فعالیت آن از قبل‌ترها و به‌شکل غیرحقوقی و شخص حقیقی از سوی نبی‌الله تقی‌زاده خطیر، از حدود سال ۱۳۵۸ آغاز شده بود. بعدها با تغییر و گسترش فعالیت به سمت خودرو و بستن قرارداد با شرکت‌های معتبر، شرکت ثبت شد و بلافاصله با قراردادهای متعددی در زمینۀ تولید قطعات خودرو با شرکت‌هایی مثل شرکت پارس خودرو، شرکت اسکو، مگا موتور و سایر شرکت‌های خودروسازی گسترش پیدا کرد. مجدداً در دهۀ 80  فعالیت ماشین‌سازی پررنگ شد و قطعه‌سازی خودرو به حاشیه رانده شد. اکنون نیز شرکت خطیر ماشین تولیدکنندۀ انواع ماشین‌آلات است و در زمینه‌های گوناگون مانند پرس‌کاری و جوشکاری فعالیت می‌کند و 40 مورد ماشین‌آلات در رزومۀ خود ثبت کرده است.

 

تجار، محصولات‌مان را به خارج از کشور می‌برند

مهندس حمیدرضا تقی‌زاده خطیر، مدیرعامل شرکت خطیر ماشین، دربارۀ کاربرد محصولات شرکت خطیر ماشین گفت: «ماشین‌آلاتی که ما تولید می‌کنیم تحت عنوان اره‌های نواری CNC شناخته می‌شوند و به‌عنوان ماشین مادر در همۀ صنایع بتنی و فلزکاری کاربرد دارند. برای فولادسازی‌ها، اقتصاد خودرو، ماشین‌سازها و انواع شرکت‌هایی که در زمینه‌های نگه‌داری خطوط خودشان کارگاه داشته باشند، این ماشین یک ماشین مادر محسوب می‌شود و تقریباً در همه‌جای کشور می‌توانید آن را ببینید.»

وی درباره‌ی رقبای خارجی این شرکت بیان کرد: «این محصولات در بسیاری از کشورهای دیگر تولید می‌شوند و تجار ایرانی به واردات از آن کشورها خیلی ورود نکرده‌اند. می‌دانیم که در اروپا رقبایی داریم و محصولاتشان خیلی کم‌رنگ در بازار ما وجود دارد ولی ترکیه، چین و تایوان در بازار ایران حضور دارند.»

مهندس تقی‌زاده خطیر دربارۀ صادرات محصولات این شرکت گفت: «صادراتمان اکنون محدود است اما زمانی که در زمینۀ صنعت خودروسازی فعالیت می‌کردیم صادرات بیش‌تری داشتیم. بعدها با توجه به شرایط تحریم و رفتن اسم ایران در خطوط قرمز تجار خارجی، دیگر نتوانستیم صادرات داشته باشیم. البته در چند نمایشگاه خارجی شرکت کردیم. روابط صادراتی ما کم‌رنگ شده اما اطلاع داریم که تجار، محصولات ما را به خارج از کشور می‌برند و برای خدمات پس از فروش با ما تماس می‌گیرند ولی خودمان مستقیم صادرات انجام نمی‌دهیم.»

 

هرساله محصول جدید داریم

مهندس تقی‌زاده، دربارۀ مزیت محصولات خطیر ماشین بیان کرد: «محصولات ما چند نقطۀ قوت دارد. عمده‌ترین آن خدمات پس از فروش، گارانتی و آموزش است که دلگرمی برای خریدار داخلی است. شرکت ما، دانش‌بنیان است و طراحی محصول‌مان به گونه‌ای است که بدون تقلید از رقبای خارجی، محصولاتی بسیار پیشرو تولید می‌کنیم که برای بازار کشور، که مورد استفادۀ مصرف‌کنندۀ داخلی و عمده‌ترین مصارف صنعتی کشور است، بهینه هستند و با کیفیت بسیار خوبی تولید می‌شوند. از نظر قیمت نیز رقابتی‌تر از محصولات خارجی هستند و به لحاظ کیفی چیزی از آن‌ها کم ندارند و بعضاً از آن‌ها باکیفیت‌تر هم هستند.»

او دربارۀ محصول تازۀ این شرکت گفت: «شرکت ما به همان اندازه که تولیدکننده است، به همان اندازه هم بخش تحقیق و توسعۀ آن فعال است. در 40 سال فعالیت‌مان حدود 40 مورد ماشین تولید کردیم و چندین مورد ثبت اختراع داریم. این نشان می‌دهد که هرساله محصول جدید داریم.»

مدیرعامل خطیر ماشین در پایان صحبت‌هایش به مشکلاتی که همۀ صنایع با آن روبه‌رو هستند اشاره کرد و گفت: «عمده‌ترین مسئله‌ای که صنعت کشور با آن درگیر است، نوسانات مختلف در عرصۀ سیاست، اقتصاد و تغییر ناگهانی قوانین است. به شرکت ما هم از این موردها آسیب‌هایی وارد شده است. برای مثال، وقتی می‌خواستیم صادرات داشته باشیم، خریدار خارجی، به‌خاطر تحریم‌های ایران نمی‌توانست هزینه را واریز کند. این مشکلات را باید وزارت خارجه و دولت حل کنند. از طرف دیگر، منِ تولیدکننده محصولی را تولید می‌کنم که فوق‌العاده باکیفیت و قابل رقابت است اما نمی‌توانم به بازار بین‌المللی برسانم و ارز برای کشور وارد کنم. در کل، منِ تولیدکننده تنها نمی‌توانم به مشکلات غلبه کنم.»

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha