تولیدات سی‌ان‌اسی در خدمت صنایع بزرگ کشور

تاریخ : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ تعداد بازدید : ۱۶۷
تعداد رای : ۴
گفتگو با مهندس امین قرداشخانی، مدیرعامل شرکت کنترل ماشین سرو

شرکت «کنترل ماشین سرو» کارش را با ارائۀ طرحی در سال 1390 آغاز کرد. این طرح که به ماشین­آلات سی‌ان‌سی مرتبط بود به پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی در تبریز ارائه شد و پس از پذیرش و حمایت‌شدن، مقدمه‌ای برای شروع کار این شرکت شد.

کنترل ماشین سرو در سال 1394 با صندوق نوآوری و شکوفایی، لیزینگ­ها را راه­اندازی کرد. این شرکت در سال‌های 1395 و 1396، با توجه به تورم و نرخ دلار، توانست در بازارهای کار خود رشد خوبی را تجربه کند.

 

فعالیت در همۀ زمینه‌های سی‌ان‌سی

مهندس امین قرداشخانی، مدیرعامل شرکت کنترل ماشین سرو، دربارۀ محصولات تولیدی شرکت کنترل ماشین سرو گفت: «تولیدات سی­ان­سی شرکت ما بسیار گسترده است. از سی­ان­سی چوب گرفته تا سی­ان­سی فلز، سی­ان­سی هواگاز و لیزر. ما از سی­ان­سی چهار محور، پنج محور، سه محور و دو محور به مشتری­ها دستگاه تحویل داده‌ایم.»

وی دربارۀ کاربرد این محصولات بیان کرد: «اکثر قطعاتی را که در صنعت تولید می­شوند، یا مستقیماً سی‌ان‌سی­ها تولید می­کنند یا قالب و مدل آن‌ها را سی­ان­سی­ها می‌سازند. یعنی یک مدل ساخته می­شود، آن مدل در ماسه ریخته­گری قرار می‌گیرد و قالبش درمی­آید. مانند قالب تزریق پلاستیک، قالب دایکاست آلومینیوم و بسیاری از قالب­های دیگری که در صنایع گوناگون وجود دارند.»

مهندس قرداشخانی دربارۀ همکاری با شرکت‌های دیگر گفت: «بخشی از کار ما سی‌ان‌سی و بخشی هم خطوط تولید و ماشین­آلات مخصوص است. بنابراین، به خیلی از صنایع بزرگ دستگاه داده‌ایم. اخیراً به تراکتورسازی تبریز دستگاه دروازه‌ای ارائه کردیم که برای مدل­سازی پمپ و چوب از آن استفاده می­کند. با دانشگاه تبریز هم کار کرده‌ایم و به آن‌ها سی­ان­سی آموزشی دادیم. در صنایع دیگر مانند خطوط تولید مخازن پلی­اتیلن و بسته­بندی­ها هم حضور داشته‌ایم. همچنین در صنایع ساختمانی، گوی­زن­ها را ساختیم. ما دستگاه سی­ان­سی پنج محورۀ گوی­زن را برای اولین‌بار ساختیم و آن را ثبت دانش‌بنیان کردیم.» او ادامه داد: «برای صنایع چوب نیز که تا اواخر سال ۹۶ وضع خوبی داشتند، همیشه دستگاه می­ساختیم و دستگاهمان خیلی پرفروش بود. در کل، در گسترۀ وسیعی از صنایع فعالیت داریم و بنا به سفارش مشتری، دستگاه­هایی را که معمولاً سفارشی می­شوند می­سازیم.»

وی دربارۀ صادرات محصولات به کشورهای دیگر گفت: «اول به آذربایجان و بعد به ترکیه صادرات داشته‌ایم. صنایع ‌چوب که خوابید صنایع خودرو از ما بیش‌تر دستگاه خواستند. قطعه­سازان خودرو مخصوصاً جلوبندی و سیبک­سازها از ما برای تولید سیبک­هایشان خطوط تولید می­خواستند. ما در سال‌های ۹۸ و ۹۹ در حالی که صنایع چوب خوابیده بود با خودروسازها و با قالب­سازهای صنعتی کار می­کردیم. وقتی یک صنعت افت می‌کند قطعاً صنایع دیگری روی کار می­آیند و ما نیز چون هم در خطوط تولید و هم در زمینۀ ماشین­آلات سی­ان­سی کار می­کنیم بالطبع در چنین شرایطی از یک صنعت به یک صنعت دیگر شیفت می‌کنیم.»

 

خطوط تولید فول اتوماتیک ماسک

مهندس قرداشخانی دربارۀ رقبای خارجی کنترل ماشین سرو بیان کرد: «رقبای خارجی ما غالباً چینی­ها هستند و به تولید ما آسیب هم می­زنند. ما زحمت فراوانی کشیدیم و نزدیک به ۲ میلیارد هزینه کردیم تا به آنجایی رسیدیم که خطوط تولیدمان ساخته بشود. اما به محض اینکه خطوط تولید جواب داد و دستگاه­های تولید ماسک خوب کار کردند و توانستیم پاسخگوی مشتری­ها باشیم، دستگاه ارزان‌قیمت چینی در بازار ریخته شد و هم به ما آسیب زد و هم به کسانی که خود ماسک را تولید می‌کردند. از جمله ضررهای واردات دستگاه چینی این است که برای مثال ما در ماه گذشته ۲۰ نفر نیرو تعدیل کردیم.»

وی افزود: «ما به خاطر شرایط تحریمی به بعضی از قطعات دسترسی نداریم و محدودیت‌هایی داریم. اما ماشین‌سازی چینی خیلی راحت، مانند یک لگو، ماشین می­سازد. در لگو دیده‌اید که چطور قطعات آماده است و فقط به‌هم وصل می‌شوند. ماشین­ساز چینی تقریباً مونتاژکار است. این قطعه را از یک شرکت می­گیرد و یک قطعۀ دیگر را از یک شرکت دیگر و خیلی سریع سر هم می­کند و تحویل می­دهد. اینجا این امکان نیست و ما باید تک‌تک قطعات را خودمان بسازیم و این کار بسیار زمان‌بر است. این زمان‌بر بودن در وضعیتی که ماشین‌آلات چینی وارد نمی‌شدند مسئله­ای نبود. اما به محض اینکه گمرک­ها راه ورود ماشین‌آلات چینی را باز کردند، در بازار فروپاشی اتفاق افتاد و همه به مشکل خوردند. جالب است چینی‌ها در ماشین­هایی که می­سازند، از قطعات ژاپنی و آلمانی استفاده می‌کنند. یعنی خودشان متوجه شده‌اند که نباید از قطعات چینی استفاده کنند چون به مشکل می‌خورند.»

این مدیرعامل با اشاره به اینکه تازه‌ترین محصول کنترل ماشین سرو دستگاه‌های تولید ماسک بوده‌اند گفت: «تا همین چند ماه پیش مشغول خطوط تولید فول اتوماتیک ماسک بودیم. در این دستگاه‌ها، کار از ابتدا تا انتها و حتی در مرحلۀ دسته‌بندی، بدون دخالت دست انجام می‌شود. فقط لازم است در پایان کار یک نفر باشد که بسته‌ها را بردارد و در جعبه بگذارد.»

 

چین؛ واردات بی‌حساب و کتاب و فروپاشی بازار

مدیرعامل شرکت کنترل ماشین سرو دربارۀ مشکلاتی که بر سر راه این شرکت وجود دارد بیان کرد: «نباید یک دلال بی‌سواد آزادانه و با پول در جیبش، راحت، دستگاه چینی تولید ماسک وارد کشور کند. من دلالی را می­شناسم که ۵۰ دستگاه آورده است و سی‌تا روی دستش خودش باقی مانده. چون امثال خودش آنقدر دستگاه وارد کرده‌اند که بازار فروپاشیده. دستگاه ما در یک دقیقه ۴۵ عدد ماسک می­تواند بدهد. به خاطر اینکه ما به سروو موتورها دسترسی نداشتیم و مجبور شدیم با جک پنوماتیک کار را ببندیم. اما چینی­ها به سروو موتور ژاپنی دسترسی دارند که آن هم احتمالاً در خود چین با برند پاناسونیک ژاپن زده شده است. به خاطر همین اگر شرکت ما را در برابر یک ماشین­ساز غول چینی قرار بدهند، به مشکل برمی‌خوریم.»

وی افزود: «مسئلۀ دیگری که به ما آسیب می­زند نبود ثبات قیمت است. دلار پایین برود بازار راکد می‌شود و اگر بالا برود نمی‌توانیم به مشتری قیمت بدهیم. سال پیش به شرکت ریخته­گری تراکتورسازی تبریز یک ماشین دروازه‌ای فروختیم. تمام دستگاه‌های آن‌ها آلمانی بود و تنها دستگاه ایرانی دستگاه ما بود. هنگامی که دلار ۱۵ تومان بود با این شرکت قرارداد بستیم ولی زمان امضا دلار ۱۶ تومان شده بود. وقتی کار را شروع کردیم و می‌خواستیم قطعات را بخریم دلار ۲۵ تومان شده بود. زمان تسویه هم دلار به ۳۰ تومان رسید. این یعنی در نهایت، قیمت دستگاه دو برابر مبلغی شد که در ابتدا قرارداد را روی آن بسته بودیم. این اتفاق در سال ۹۶ افتاد و ضربۀ مالی سنگینی به ما وارد کرد، به‌طوری که اگر صادرات نداشتیم اصلاً نمی‌توانستیم دوباره از جایمان بلند شویم.

مهندس قرداشخانی در پایان صحبت‌هایش به مسئلۀ بیمه اشاره کرد و گفت: «در حال حاضر نیز درگیر مفاصا حساب بیمه هستیم. اصلاً نمی­دانیم بر چه اساسی 30 میلیون مفاصا حساب برای ما بسته‌اند. با دارایی هم درگیر هستیم.

ما یک بارِ ۲۰۰ میلیونی را به ملایر فرستاده بودیم. راننده، بار را خوب نبست و بخش تابلو برق دستگاهمان افتاد. ما بار را بیمه کرده بودیم اما بعد از 3 سال هنوز نتوانسته‌ایم خسارت را از بیمه بگیریم. با اینکه دادگاه آن‌ها را به پرداخت ۱۱۰ میلیون تومان محکوم کرده می‌گویند فقط ۳۰ درصد را می‌دهیم. این نیز در حالی است که زمانی که ما خسارت دیدیم دلار ۳ هزار و 700 تومان بود اما زمانی که کارشناس دادگاه ارزیابی را انجام می‌داد دلار ۱۱ هزار تومان شده بود. یعنی اگر همۀ پولی را هم که ارزیاب گفته بود به ما بدهند، نصف ارزش آن تابلو برق نمی‌شود.»

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha