ماشین‌سازی در هند، از گذشته تا اکنون (6)؛ نهادهای فعال در صنعت ماشین‌سازی هند

تاریخ : ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ تعداد بازدید : ۳۵
تعداد رای : ۰
سیاست ملی کالاهای سرمایه‌ای در هند مستلزم همکاری گروهی از ذی‌نفعان است تا بتواند به درستی به اجرا درآید، این ذی‌نفعان شامل دولت‌‌های مرکزی و ایالتی، وزارت امور خارجه، وزارت دارایی، وزارت بازرگانی، اداره کل تجارت خارجی، وزارت صنایع سنگین و شرکت‌های دولتی، اداره خدمات ملی، وزارت توسعه منابع انسانی، وزارتخانه‌‌های صنعتی کاربر نظیر وزارت دفاع، راه آهن، نیرو، وزارت نفت و گاز طبیعی، وزارت فولاد، وزارت شرکت‌های کوچک و متوسط، وزارت منسوجات، وزارت معدن، وزارت مواد شیمیایی و پتروشیمی‌، انجمن‌‌های صنعت، شرکت‌های تولیدی و شرکت‌های کاربر نهایی می‌شود. به طور کلی می¬توان سازمان¬هایی که در بخش کالاهای سرمایه‌ای نقش و مسئولیت دارند را به چهار دسته دولت مرکزی، دولت¬های ایالتی، انجمن¬های صنعتی و شرکت‌های تولیدی تقسیم¬بندی نمود. در این مطلب به بررسی این نهادها می‌پردازیم.

نقش‌‌‌ها و مسئولیت‌‌های دولت مرکزی

مهمترین نقش دولت مرکزی در بخش کالاهای سرمایه‌ای را می­توان به صورت زیر بیان نمود:

-        تضمین همکاری در بین بخش‌های دولتی و وزارتخانه‌‌‌ها برای پیش بردن اهداف سیاست کالاهای سرمایه‌ای.

-        ارائۀ چارچوب قانونی و طرح­هایی برای حمایت از بخش کالاهای سرمایه‌ای و همچنین فراهم نمودن محیطی توانمند برای همه ذی‌نفعان.

-        اصلاح سیاست‌ها، دستورالعمل‌‌‌ها و اقدامات در تدارکات، وضع مالیات، سرمایه­گذاری خارجی، تجارت خارجی و روابط بین‌الملل به‌منظور حمایت از بخش کالاهای سرمایه‌ای.

-        تأمین مالی برای اقدامات مهم.

-        نظارت، ارزیابی و انتشار اطلاعات بین ذی‌نفعان.

 

نقش‌‌‌ها و مسئولیت‌‌های دولت محلی/ ایالتی

مهمترین نقش­ها و مسئولیت­های دولت­های محلی/ ایالتی در حوزۀ کالاهای سرمایه‌ای عبارت است از:

1-    همکاری نزدیک با دولت مرکزی برای اطمینان یافتن از اجرای سیاست‌‌های کالاهای سرمایه‌ای در دولت و توجه به هر گونه چالش پیش رو.

2-    تقویت سیاست‌‌های سرمایه­گذار پسند در دولت و کمک به اجرای سریع پروژه‌ها.

3-    همکاری فعالانه در راستای ایجاد خوشه­های صنعتی در دولت.

 

نقش‌‌‌ها و مسئولیت‌‌های انجمن‌‌های صنعتی

انجمن­های صنعتی دارای چهار نقش اساسی در این بخش هستند:

1-     حضور فعال در انجمن‌‌ها و کمیته‌‌‌های دولتی برای تأکید بر دغدغه‌‌های کلیدی صنعت و شکاف‌‌های فناوری.

2-     ارائۀ داده‌‌های منظم و دقیق در خصوص شاخص‌‌های مهم عملکرد برای زیربخش‌های خاص و دیگر اطلاعات بر حسب نیاز برای تسهیل پیگیری، هدف­گذاری و بازنگری دوره­ای اقدامات سیاستی.

3-     همکاری نزدیک با دولت‌‌های مرکزی و ایالتی برای کمک به اجرای سیاست کلیدی.

4-    تأکید بر مسائل ویژۀ صنعت و زیربخش‌ها با استفاده از راه­حل‌‌های پیشنهادی به‌منظور تسهیل رشد صنعتی.

 

نقش‌‌‌ها و مسئولیت‌‌های شرکت‌ها/صنایع تولیدی

پنج نقش مهم برای شرکت‌ها و صنایع تولیدی در بخش کالاهای سرمایه‌ای قابل تصور است:

1-     هموارسازی طرح‌‌های دولتی موجود، مشوق‌‌‌ها و مکانیزم‌‌های حمایتی برای بهبود نتایج عملکرد و افزایش آگاهی.

2-     کمک به بهبود تصویر برند هند در بازارهای بین المللی از طریق ارائۀ محصولات باکیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی.

3-     ایجاد محیطی توانمند به منظور تقویت نوآوری و اعطای پاداش به آن.

4-    سرمایه­گذاری در فعالیت‌‌های توسعۀ مهارت.

5-     حضور در انجمن‌‌های صنعت و دولت برای تأکید بر چالش‌های مهم و ارائۀ پیشنهاداتی در حل آن­ها.

 

معرفی برخی از نهادهای متولی بخش ماشین‌سازی

دپارتمان صنایع سنگین (اصلی­ترین متولی حوزۀ ماشین­سازی در کشور هند)

دپارتمان صنایع سنگین متولی اصلی تقویت صنایع مهندسی، ماشین‌ابزار، صنایع الکتریکی سنگین، ماشین‌‌آلات صنعتی و صنایع اتوماتیک در هند است؛ به‌نحوی که مجری محوری اجرای مهمترین سیاست این حوزه یعنی سیاست ملی کالاهای سرمایه‌ای بر عهدۀ این دپارتمان است. دپارتمان فوق وظیفه اداره و هدایت سی و دو شرکت مرکزی عمومی و چهار سازمان مستقل را نیز برعهده دارد. سی و دو شرکت عمومی فوق در حوزه­های تولید، مشاوره و خدمات قرارداد فعالیت می­کنند. تولیدات این شرکت‌ها طیف وسیعی از محصولات از قبیل دیگ بخار، توربین­های آبی/بخار/گازی، ماشین‌‌آلات صنعتی، ژنراتورهای توربو، سه چرخه­ها و تراکتورها را شامل می­شود. همچنین این دپارتمان به توسعۀ طیف وسیعی از محصولات میانجی مهندسی مانند آهنگری، موتورهای دیزلی و گیربکس صنعتی کمک می­کند. دپارتمان صنایع سنگین همچنین انجمن تحقیقاتی خودرو (تأسیس 1996)، موسسه تحقیقاتی کنترل سیالات (تأسیس 1987)، جامعۀ پیاده­سازی پروژه زیرساختی تحقیق و توسعه و تست اتوماتیک ملی (تأسیس 2005) و دفتر ملی خودرو (تأسیس 2012) را اداره می­کند.

این دپارتمان رابطۀ مستمری با انجمن­های صنعتی و برای رشد صنعت برقرار نموده و به صنعت صنایع سنگین در رسیدن به اهداف رشد مورد نظر از طریق حمایت از اقدامات سیاستی، مداخلات مناسب برای مهار (کاهش) تعرفه­ها، ارتقاء همکاری­های فناورانه، ارتقاء فناوری و تحقیق و توسعه کمک می­نماید. دپارتمان صنایع سنگین توسط دبیر دولت هند اداره می­شود و شامل مشاوران اقتصادی، دبیرخانۀ مدیران و قائم مقام و یک بدنۀ فنی است. تعداد مدیران و کارکنان این دپارتمان (در سال 2017) صد و شصت نفر است. شرکت‌های مرکزی عمومی زیرمجموعۀ دپارتمان عبارتند از:

 

-        شرکت مهندسی سنگین

-        شرکت پروژه­های مهندسی

-        شرکت صنایع سنگین برقی باهارات شامل شرکت صفحه و مخازن صنایع سنگین باهارات و شرکت ماشین­های برقی بی اچ ای ال

-        شرکت اچ ام تی شامل شرکت­های تابعه بلبرینگ اچ ام تی، شرکت بین­الملی اچ ام تی و شرکت ماشین‌ابزار اچ ام تی

-        شرکت اسکوتر

-        شرکت آندره یول شامل شرکت‌های تابعه شرکت چاپ هوگلی، شرکت برقی یول و شرکت مهندسی یول

-        شرکت ملی سیمان

-        شرکت کابل­های هندوستان

-        شرکت همکاری کاغذ هندوستان

-        شرکت تولید فتوفیلم هندوستان

-        شرکت نمک هندوستان

-        شرکت ابزار دقیق شامل شرکت تابعه ابزارآلات و دستگاه­های الکترونیکی راجاستان

-        شرکت نپا

-        شرکت تایر

-        شرکت ساختمان تریونی

-        شرکت تولیدات فلزی تانگابهادرا

-        شرکت پمپ و کمپرسور باهارات

-        شرکت ریچاردسون و کروداس

-        شرکت پل و سقف

 

زیرمجموعه­ های مستقل شامل:

-        موسسۀ تحقیقاتی کنترل سیالات

-        انجمن ملی تحقیقات خوردو

-        انجمن ملی پیاده‌سازی تست خودرو و پروژه زیربنایی تحقیق و توسعه.

 

دیگر نهادهای فعال در حوزۀ کالاهای سرمایه‌ای

موسسۀ مرکزی فناوری ماشین‌ابزار بنگلور و موسسه فناوری ماشین‌ابزار باتالا دو نهادی هستند که وظیفه توسعۀ حوزۀ ماشین‌ابزار هند را بر عهده دارند. این نهادها همچنین برنامه­های آموزشی برای توسعه طراحی، بهبود کیفیت، استاندارد­سازی، بازاریابی و... را هدایت کرده و حمایت‌هایی را در زمینه تحقیق و توسعه به شرکت‌ها ارائه می­کنند. سمینارها و کارگاه­های خاصی در سطح ملی و بین­المللی به‌وسیلۀ انجمن ملی تولیدکنندگان ماشین‌ابزار (انجمن پیشرو ماشین‌ابزار در هند و نمایندۀ شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ) برگزار می­شود. همچنین این موسسه دستورالعمل­هایی در مورد حقوق مالکیت فکری در حوزۀ ماشین‌ابزار تهیه کرده که شرکت‌های فعال در حوزه را قادر می­سازد تا با چالش‌های جهانی مقابله کنند. همچنین برخی دیگر از انجمن­های مهم حوزۀ ماشین‌ابزار عبارت­اند از انجمن تولیدکنندگان ماشین‌ابزار راجکوت، انجمن تولیدکنندگان ماشین‌ابزار لادیانا، انجمن تولیدکنندگان اجزاء خودرو و جامعه ملی تولیدکنندگان اتومبیل.

شرکت دولتی باهارات الکتریکال موفق­ترین شرکت دولتی هند در حوزۀ تجهیزات برقی سنگین است. تقریباً 65 درصد تولید داخلی این حوزه به تنهایی توسط این شرکت صورت می­گیرد. این شرکت دولتی به نوعی رهبر فناوری در کشور هند نیز هست و به همراه HMT و HEC شرکت‌های هستند که در تولید کالاهای سرمایه‌ای نقشی استراتژیک دارند.

 

بررسی ماتریس نهاد-کارکرد در نظام نوآوری بخش ماشین‌سازی هند

جمع­بندی نقش­های نهادهای زیربط در قالب ماتریس نهاد- کارکرد نظام نوآوری بخش ماشین‌سازی هند در جدول 1 آورده شده است. همانطور که مشخص است دپارتمان صنایع سنگین متولی اصلی بخش کالاهای سرمایه‌ای در هند بوده و در کارکردهای سیاست­گذاری، تسهیل نوآوری، تحقیق و توسعه، انتقال و انتشار فناوری و ارتقاء کارآفرینی نقش اصلی را ایفا می­کند. همچنین انجمن­های صنعتی در قالب نقش تسهیل­گری و میانجی­گریِ خود، کارکردهای تسهیل نوآوری و تحقیق و توسعه را انجام داده و شرکت‌های مرکزی عمومی و شرکت‌های کوچک و متوسط متولی تولید کالا در زیربخش مختلف کالاهای سرمایه‌ای هستند.

منبع: بررسی وضعیت صنعت ماشین‌سازی پیشرفته در کشور در حوزه‌های صنعتی منتخب (1397)؛ پژوهشکده مطالعات فناوری، اندیشکده ماشین‌سازی

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha