ماشین‌سازی کره‌جنوبی از گذشته تا اکنون (3)؛ بررسی وضعیت کنونی صنعت ماشین‌سازی در کره‌جنوبی

تاریخ : ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ تعداد بازدید : ۵۱
تعداد رای : ۴
در نتیجۀ پیاده‌سازی سیاست‌ها و برنامه‌های توسعۀ صنعت و ارتقاء فناوری در کره‌جنوبی وضعیت این کشور در سطح جهانی بهبود قابل توجهی یافته و از نظر عملکردی در هر سه بخش تولید، مصرف و صادرات ماشین‌سازی عمومی و ماشین‌ابزار در بین ده کشور برتر دنیا قرار دارد. در این بخش عملکرد صنعت ماشین‌سازی کره‌جنوبی از دو منظر عملکرد صنعت ماشین‌سازی در مقایسه با سایر صنایع کشور کره‌جنوبی و جایگاه جهانی صنعت ماشین‌سازی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

جایگاه صنعت ماشین‌‌سازی کره‌جنوبی در مقایسه با کل صنعت این کشور

جایگاه صنعت ماشین‌سازی در اقتصاد کره‌جنوبی، بر مبنای مقایسۀ عملکرد این صنعت نسبت به کل صنایع این کشور بوده و همچنین روند رشد ده سال گذشته کره‌جنوبی در صنعت ماشین‌سازی مشخص شده است.

میزان اشتغال در صنعت ماشین‌سازی: یکی از شاخصه‌های با اهمیت و اثرگذار یک صنعت در اقتصاد کشورها میزان اشتغال‌زایی آن صنعت است. از این منظر حدود 320 هزار نفر در ساخت و تولید ماشین‌آلات در کشور کره‌جنوبی اشتغال دارند که این میزان 11 درصد کل اشتغال صنعت ساخت و تولید بوده و از این حیث در سال 2014 حوزه ماشین‌سازی در رتبه دوم اشتغال‌زایی در صنعت ساخت و تولید کره‌جنوبی قرار گرفت.

آمار ارزش افزوده و تولید ماشین‌سازی در کره‌جنوبی: یکی از شاخصه‌های با اهمیت و اثرگذار یک صنعت در اقتصاد کشورها، میزان ایجاد ارزش افزودۀ آن صنعت است. صنعت ماشین‌آلات عمومی در کره‌جنوبی در دهه 2000 نرخ رشدی بالاتر از متوسط و بیشترین نرخ رشد را در صنعت ساخت‌وتولید داشته‌است. جدول 1، تولید ناخالص و ارزش افزوده صنعت ماشین‌سازی کره‌جنوبی را طی سال‌های 2000 تا 2014 نشان می‌دهد. همان‌طور که در جدول نشان داده‌شده است، از سال 2000 میانگین سالانۀ نرخ رشد صنعت ماشین‌آلات عمومی 8.5 درصد در تولید و 7.6 درصد در ارزش افزوده بوده است. همچنین این مقادیر در نسبت با کل صنعت ساخت و تولید همواره بیشتر از 6 درصد بوده و همچنین روند رو به رشدی داشته است.

رشد تجارت ماشین‌آلات: نسبت صادرات به تولید ماشین‌آلات عمومی بین سال‌های 1970 تا 1990، در مراحل اولیۀ شکل‌گیری صنعت ماشین‌سازی، برای کشور کره‌جنوبی در حدود 10 درصد ثابت بوده‌است. اما در سال 1998 این نسبت به 39 درصد افزایش یافت. این عدد در اواخر دهه 2000 به 40 درصد و در اوایل سال 2010 به حدود 50 درصد رسید.

همچنین با افزایش تقاضا برای ماشین‌آلات عمومی واردات آنها نیز افزایش داشته است. در سال 2008، نرخ واردات ماشین‌آلات عمومی 43.1 درصد بوده است که طی سال‌های بعد از آن افزایش داشته است. البته این مقدار از سال 2012 روند نزولی داشته است.

همانطور که در جدول 2 نیز مشاهده می‌شود، میزان صادرات ماشین‌آلات عمومی کشور کره‌جنوبی از سال 2002 روند روبه‌رشدی را تجربه کرده‌است. به‌طوری‌که تا سال 2014 متوسط نرخ رشد سالیانه صادارات ماشین‌آلات عمومی حدود 15 درصد است. همچنین واردات ماشین‌آلات نیز از سال 2002 تا 2014 به‌طور متوسط 10 درصد رشد داشته است. همانطور که در بخش‌های قبلی توضیح داده شد، این افزایش همزمان صادرات و واردات در راستای توسعه و افزایش نوآوری رقابت‌پذیری است و عمدۀ واردات به کره‌جنوبی را محصولات به‌روز و فناوری‌های مزیت‌آفرین تشکیل می‌دهند.

 

جایگاه جهانی صنعت ماشین‌سازی کره‌جنوبی

در این قسمت جایگاه جهانی صنعت ماشین‌سازی کره‌جنوبی در دو قسمت تولید و صادرات و واردات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

میزان تولید صنعت ماشین‌سازی: در سال 2013، پانزده کشور 85.9 درصد کل تولید ماشین‌آلات عمومی را در جهان به خود اختصاص دادند. چین با سهم 25.3 درصد در رتبۀ اول و پس از آن آمریکا با 17 درصد و آلمان با 12 درصد در رتبه‌های دوم و سوم و کره‌جنوبی با 3.5 درصد در رتبۀ ششم جهانی قرار دارند.

از سال 2005، کره‌جنوبی همواره بالاتر از رتبۀ هشتم بوده و سهم آن در تولید جهانی از 2.8 درصد به 3.5 درصد افزایش یافته است.

همچنین در صنعت ماشین‌ابزار از سال 2014 کره‌جنوبی در جایگاه پنجم تولید جهانی قرار گرفته است. همچنین از نظر میزان مصرف نیز کره‌جنوبی از سال 2014 جایگاه پنجم را در بین کشورهای جهان دارد. نکته قابل توجه در جایگاه مصرف جهانی (جدول 5)، حضور کشورهایی مانند مکزیک (جایگاه هفتم) و ترکیه (جایگاه یازدهم) است. با توجه به اینکه محصولات صنعت ماشین‌سازی و ماشین‌ابزار کالاهای سرمایه‌ای بوده و کاربرد آنها در خطوط تولید صنایع دیگر است، این میزان مصرف، شتاب بالای کشورهای مذکور در توسعه صنعتی را نشان می‌دهد.

مقایسه جدول 4 و جدول 5 نشان می‌دهد که کشورهای صنعتی تراز اول جهان علاوه بر اینکه از نظر میزان تولید ماشین‌آلات در رتبه‌های برتر قرار دارند، از نظر میزان مصرف رده‌های بالای جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. همانطور که توضیح داده شد با توجه به اینکه مصرف ماشین‌آلات با توجه به ماهیت سرمایه‌ای بودن آن نشان از فعالیت‌های صنعتی و تولیدی یک کشور دارد لذا می‌توان نتیجه گرفت که کشورهای صنعتی جهان علاوه بر تولید بالای ماشین‌آلات، مصرف زیادی نیز دارند. اما کشورهایی که در رده‌های بعدی تولید جهانی قرار گرفته‌اند، نظیر تایوان، سوئیس، اسپانیا و استرالیا، در رتبه‌بندی میزان مصرف در رده‌های پایین‌تر از اقتصادهای نوظهوری مانند هند و مکزیک قرار گرفته‌اند. این موضوع نیز به علت شتاب زیاد این اقتصادهای نوظهور در فرآیند صنعتی‌شدن است. از این حیث می‌توان مشاهده نمود که کره‌جنوبی هم از لحاظ میزان تولید و هم از لحاظ میزان مصرف جایگاه پنجم جهانی را در سال 2015 داشته است که نشان‌دهنده توسعه همزمان صنعت ماشین‌سازی و سایر صنایع در این کشور است.

جایگاه جهانی کره‌جنوبی در صادرات و واردات ماشین‌آلات صنعتی: در سال 2014، پنج کشور برتر 50 درصد سهم صادرات ماشین‌آلات عمومی را به خود اختصاص دادند که رتبه اول به آلمان با 14.8%، رتبه دوم به چین با 11.3%، رتبه سوم به آمریکا با 11.3%، رتبه چهارم به ژاپن با 7.8 درصد و رتبه پنجم به ایتالیا با 7.8 درصد تعلق داشت. در این سال کره‌جنوبی با 3.2 درصد در رتبه هشتم جهانی صادرات ماشین‌آلات عمومی قرار داشته است.

همچنین در سال 2014، ده کشور برتر واردکننده ماشین‌آلات عمومی حدود 50 درصد سهم واردات جهانی را به خود تخصیص دادند که آمریکا با 14.1 درصد بالاترین جایگاه را داشته است. کره‌جنوبی با 2.6 درصد در جایگاه دهم جهانی قرار داشته است.


بررسی این آمارها نشان می‌دهد که کره‌جنوبی به میزان 37 درصد از نیاز مصرفی ماشین‌ابزار خود را همچنان از کشورهای پیشرو وارد می‌نماید که می‌توان این رقم را تا حدی ناشی از میزان فاصله توانمندی‌های نوآورانه کره‌جنوبی با کشورهای پیشرو نظیر آلمان و ژاپن دانست.

 

منبع: بررسی وضعیت صنعت ماشین‌سازی پیشرفته در کشور در حوزه‌های صنعتی منتخب (1397)؛ پژوهشکده مطالعات فناوری، اندیشکده ماشین‌سازی

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha