بومی‌سازی یک دستگاه تحریمی توسط محققان ایران/ این فناوری پیشرفته معضل آب مناطق محروم را حل می‌کند

تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ تعداد بازدید : ۶۴۱
تعداد رای : ۱۸
محققان ایرانی موفق به ساخت یک محصول تراز اول شده‌اند‌ که این‌روزها واردات آن تحریم است. این دستگاه که به تأیید ستاد نانو معاونت علمی ریاست جمهوری رسیده است، معضل تأمین آب قابل شرب مناطق محروم را به سادگی برطرف کند.

به گزارش ماشین‌سازی به نقل از خبرگزاری فارس: در یک موقعیت بحرانی مثل سیل و زلزله، اولین نیاز مردم آسیب دیده، دسترسی به آب آشامیدنی است؛ آبی که با بروز حادثه آلوده شده و دیگر قابل مصرف نیست. علاوه بر آن مناطق محرومی در کشور هستند که معضل آب آشامیدنی دارند و  تأمین آب سالم و قابل‌استفاده برای مردم این مناطق، یکی از مهمترین دغدغه‌های متولیان است. یکی از این مناطق استان سیستان و بلوچستان است که مدت‌هاست با مشکل بی‌آبی و کم آبی روبه روست و اهالی اکثر روستاهای این استان ناگزیرند آب شرب و مصرفی خود را از هوتک‌ها و رودخانه‌ها تامین کنند؛ جاهایی که هم به لحاظ بهداشتی شرایط نامناسبی دارد و هم به دلیل وجود برخی‌حیوانات وحشی نظیر گاندوها، هر از چند گاهی حوادث تلخی را برای اهالی رقم می‌زند.حالا محققان ایرانی توانسته‌اند یک دستگاه موثر و کاربردی برای حل مشکل آلودگی آب در این مناطق بسازند. دستگاهی که به‌خاطر تحریم‌ها امکان تهیه آن از خارج از کشور وجود نداشته است و حالا فناوری تراز اول آن با تأیید ستاد نانو معاونت علمی ریاست جمهوری، با یک سوم قیمت نمونه خارجی در اختیار کشور قرار گرفته است.

 

* ساخت محصول با فناوری های‌تِک که واردات آن تحریم است 

علی زبردستی مدیرعامل شرکت دانش‌پژوهان صنعت نانو در رابطه با توسعه این فناوری می‌گوید:  دکتر علی‌اکبر بابالو به عنوان فناور قریب به ۱۰ سال در حوزه فیلترهای نانوساختار کار کرده و این دستگاه یکی از محصولات های‌تکی است که الان واردات آن تحریم است.

 

فیلترهای سرامیکی نانو ساختار در دو مدل لوله‌ای و صفحه‌ای؛ این فیلترها قلب اصلی سیستم‌ها تصفیه آب هستند و دانش فنی ساخت آنها در اختیار چند کشور محدود است و این محصول جز لیست تحریم‌هاست.

 

* تصفیه آب و پساب به کمک فیلترهای سرامیکی نانوساختار

به گفته وی، طی تلاش‌هایی فیلترهای سرامیکی نانوساختار توسط محققان داخلی ساخته شده که کاربردهای متفاوت دارد. از خالص‌سازی گاز تا جداسازی ترکیب‌های با ارزش و مواد غذایی و ترکیبات معدنی و یکی از کاربردهایش هم بحث تصفیه آب و پساب است. براساس این تکنولوژی در این مجموعه دستگاه‌هایی با استفاده از این فیلترها ساخته شده که برای تصفیه آب کاربرد دارند؛ ضمن اینکه از این فیلترها برای ساخت دستگاه‌های صنعتی نیز می‌توان استفاده کرد.

 

 

* تکنولوژی که همان فیلترهای تحریمی است

علی زبردستی می‌گوید: اساس این تکنولوژی همان فیلترهای تحریمی است. در حوزه آب می‌توان از این فیلترها چندین کاربرد متفاوت گرفت. چون فیلترهای موجود یکسری محدودیت‌هایی می‌تواند داشته باشد، این فیلترها با توجه به طول عمر بالایی که دارند و همچنین مهندسی نانوساختاری که دارند یکسری از مشکلات را می‌توان به راحتی با آنها حل کرد که شاید محدودیت‌هایی برای فیلترهای قبلی بوده است. 

 

تصفیه آب آشامیدنی در مقیاس‌های بزرگ

به گفته زبردستی، قابلیت استفاده در صنایع مختلف از موارد مصرف این فیلترهاست؛ یکی دیگر از حوزه‌هایی که کار بر روی آن آغاز شده بحث تصفیه آب آشامیدنی در مقایس‌های بزرگ‌تر است، آب آشامیدنی ورودی یک مجموعه صنعتی، تأمین آب یک شهرک یا یک روستا از این قبیل است. این سامانه یکی از قابلیت‌هایی که دارد این است که فیلترها همین‌جا ساخته می‌شود و محدودیت تولید دستگاه وجود ندارد. 

 

دستگاه‌های تصفیه آب آشامیدنی در مقیاس محلی برای مناطق محروم، شهرک ها و ..... و یا به عنوان سیستم پیش تصفیه برای سیستم اسمز معکوس ( آب شیرین کن) استفاده می‌شود.

 

به عنوان مثال تأمین آب آشامیدنی یک روستا در مناطق محروم به قدری هزینه‌بردار است که لوله‌کشی و مهیا کردن شرایط آن برای دولت صرف ندارد. این سامانه طوری طراحی شده که فشرده‌تر است و فضای کمتری می‌خواهد و می‌توان در هر روستا کنار هوتک‌ها یک دستگاه تصفیه آب راه‌اندازی کرد تا آب قابل آشامیدنی تمام اهالی آن روستا را تأمین کند.

 

این محصول دانش‌بنیان توسط محققان داخلی ساخته شده و نه تنها مانع خروج ارز از کشور می‌شود بلکه بهای آن یک سوم نمونه خارجی است؛ به کمک این دستگاه و با کمترین هزینه امکان تأمین آب آشامیدنی روستاهای سیستان و بلوچستان فراهم است.
 

** تأمین آب شرب روستاهای محروم

یک دستگاه تصفیه آب قابلیت تأمین آب شرب یک روستا را دارد بدون آنکه نیاز به لوله‌کشی و تأمین تجهیزات مرتبط با آن را داشته باشد؛ مثل تصفیه خانه، ایجاد یک ساختمان و زیرساخـت‌های آن؛ این دستگاه داخل یک کانکس جا می‌شود و پس از آن آب آشامیدنی یک روستا را تأمین می‌‌کند.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha