معاون طرح و برنامه وزارت صمت مطرح کرد: ضرورت توجه به ماشین سازی/ عنصر اصلی در حوزه ماشین سازی نواوری

تاریخ : ۱۳۹۸/۰۴/۲۵ تعداد بازدید : ۵۰۷۳
تعداد رای : ۰
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه می بایست به حوزه ماشین سازی توجه ویژه ای شود، گفت: عنصر اصلی در حوزه ماشین سازی نوآوری و تغییر تحولات است.

دکتر سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست «ماشین سازی؛ پیشران توسعه صنعتی» که پنجشنبه 20 تیرماه در محل صندوق نواوری  و شکوفایی برگزار شد گفت: موضوع ماشین سازی موضوعی بوده که به اتفاق نظر کاملی نرسیده؛ ماشین سازی پایه تمام حرکت های صنعتی بوده ولیکن در شکل گیری سخت گیری ها خاص خود را داشته است.

زرندی با بیان اینکه در حال حاضر دوهزارو 348 واحد فعال در زمینه ماشین سازی فعالیت می کنند، بیان کرد: 7ونیم درصد مجوزها  در صنعت ماشین سازی  بوده و تعداد شاغلان  در ماشین سازی حدودا 140 هزار براورد شده است.

وی در خصوص آماری واردات و صادرات حوزه ماشین سازی گفت: در این صنعت میزان صادرات 497 میلیون دلار  و واردات 6.8  داشته ایم؛ ما در سال 97 برای 4هزار 613 فقره ماشین الات مجوز معافیت گمرکی صادر کردیم که این  با ارزش3.7 میلیارد دلار است  و از لحاظ ارزشی 19 درصد کمتر از سال قبل بوده است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که در سال 97 به نوعی صنعت با ان مواجه شد کاهش واردات در این حوزه بود، عنوان کرد: واردات ماشین الات یک فرصت و یک تهدید است.

زرندی افزود: تحریم سال 97 با تحریم سال 91 قابل مقایسه نیست و این  ما را به این سمت برده که تدبیر جدی کنیم؛ کارافرینان ایرانی در این زمینه پیشرو بودند و نشان دادند تا ببینیم چگونه از این فرصت استفاده کنیم.

وی افزود: هر ساله به دنبال تولید داخل بوده ایم و انصافا هم در برخی موارد توفیقاتی داشته ایم  ولی توفیقات زوری به جای خودشان باز بر می گردند.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه ساخت داخل سعی می کنیم سخت گیری جدی در این زمینه داشته باشیم، بیان کرد: بر اساس اولیت بندی هایی که داریم باید منابع را عاقلانه تر مدیریت کنیم.

زرندی با بیان اینکه اتفاق مبارکی افتاده این است که توجه به حوزه های تحقیقاتی افزایش پیدا کرده است، بیان کرد: خود ما در وزارت صنعت تمرکز را بر تحقیق و توسعه گذاشته ایم  وامیدواریم این رویه را بتوانیم با کمک انجمن ها و تشکل ها به سمت حوزه داخل ببریم.

رفع 70درصد نیازها با تولید داخل

زرندی با تاکید بر اینکه تمرکز ما در سال 97 به حوزه نیازها جلب شد، بیان کرد: ما می توانیم هفتاددرصد نیازهای کشور را  با تولید داخل پاسخگو باشیم ولی برای رفع این به هم رجوع نکردیم؛ باید نیازها مطرح شوند؛ از سوی دیگر، فضا برای شرکت های دانش بنیان به عنوان گروه دوم باز می شود و گروه سوم دانشگاهها هستند.

وی تاکید کرد: نگاه جدی و محور اصلی برنامه های ما در سال 98 توجه به تولید داخل است بر همین اساس قرار است امسال نمایشگاه فرصتهای ساخت داخل را برگزار کنیم.

زرندی با بیان اینکه حوزه ماشین سازی هم که نیاز به توجه جدی است، گفت: اگر به این  سمت حرکت نکنیم ضرر کرده ایم. تحولات جهانی باعث شده که زیاد به سمت ماشین سازی نرویم. اما اکنون اقبال به این سمت زیاد شده است.

وی افزود: اگر نگاه توسعه ماشین سازی را داریم باید از همین الان  به سمت این موضوعات برویم. صنعت ماشین سازی در دنیا 40 درصد بازار را به سمت خود می برد.

وی با بیان اینکه ماشین سازی یک فرصت با نگاه صادراتی است، بیان کرد: ما فرصت های خوبی در کشورهای همسایه برای صادرات داریم زیرا اینها علاقه مند هستند با ما کار کنند؛ در واقع 15 کشور همسایه می تواند بازار خوبی برای صنعت ماشین سازی ما به شمار بروند.

وی گفت: هر چقدر امادگی در شرکت ها و انجمن ها باشد کمک  وحمایت خواهیم کرد و سیاست گذاری می کنیم که در این حوزه پایه کشور را بی نیاز کنیم و نگاه نواورانه داشته باشیم؛ عنصر اصلی در  حوزه ماشین سازی نواوری و تغییر تحولات است.

ماشین سازی منبع دانش و صادارت است

در ادامه دکتر ابراهیم سوزنچی عضو هیات علمی دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف در این نشست خاطر نشان کرد: کشورهای کمی موفق شده اند که در حوزه ماشین سازی خلق ثروت کنند اما بالاخره موفق شده اند.

وی با بیان اینکه ماشین سازی دو نقش دارد،عنوان کرد: ماشین سازی منبع دانش و منبع  صادرات است.

وی گفت: صنعت ماشین سازی  تحقیق و توسعه بالایی نیاز دارد؛ اگر بخواهیم صنعت ماشین سازی درست شود باید مصرف کنندگان لیدر را هدف قرار دهیم.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha