تشریح برنامه‌های وزارت صمت برای حمایت از ماشین‌آلات ساخت داخل در گردهمایی سالانه انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی ایران

تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ تعداد بازدید : ۴۲
تعداد رای : ۰
گردهایی سالانه انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی ایران با حضور سیاستگذاران این حوزه در وزارت صنعت، معدن و تجارت، شماری از صنعتگران و تولیدکنندگان صنایع غذایی در تاریخ 25/10/98 برگزار شد. در این گردهمایی ضمن معرفی دستاوردهای داخلی در حوزه ماشین‌آلات صنایع غذایی و برنامه‌های این انجمن، سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت صمت به‌منظور ارتقاء توان ساخت داخل تشریح شد.

جهت‌گیری وزارت صمت به سمت صنایع ساخت محور

 

صادقی نیارکی سرپرست معاونت صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به صنعت غذایی به‌عنوان یکی از معدود صنایع دارای تشکل، صنف و اساسنامه، گفت: «ما باید در اقتصاد ملی‌مان به‌دنبال زنجیره‌های ارزش باشیم.22 زنجیره ارزش شناسایی شده که یکی از این زنجیره‌های ارزش، کارخانه‌سازی هست. پیرو صحبتی که با اعضای انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی داشتم، به ایشان توصیه کردم که کنسرسیوم درست کنند. این کنسرسیوم هم فقط کنسرسیوم ماشین‌سازی و صنایع غذایی نیست. در اقتصاد و صنعت، اصطلاحی به عنوان Turn key project یا خرید کلیدی وجود دارد. کمپانی هایی در دنیا هستند که تکنولوژی و ماشین‌آلات را، کلیدی می‌فروشند. چنین چیزی در کشور ما وجود ندارد غیر از دو سه رشته فعالیت مثل احداث صنعت در صنعت سیمان و ایریتک در صنعت فولاد. در حوزه فروش ماشین آلات یا تکنولوژی یا زنجیره ارزش کارخانه سازی، به نظر می‌رسد انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی واقعا توان اینکه این کنسرسیوم را تشکیل بدهند و صفر تا صد طراحی، ساخت و اجرای کارخانجات صنایع غذایی را انجام دهند را دارند. این هست که به ما مزیت و پایداری می‌دهد و باعث تعریف پروژه می‌شود.»

 

صادقی نیارکی افزود: «هیچ پروژه‌ای در کشور از محل صندوق توسعه ملی اجرا نخواهد شد، مگر اینکه ارجاع کارش به طرف ایرانی باشد. هیچ وام یارانه‌ای پرداخت نخواهد شد مگر اینکه ارجاع کارش به طرف ایرانی باشد. ما دنبال توسعه صنایع ساخت محور هستیم. نوع سیاست‌گذاری ما در سال‌های گذشته به سمتی بوده که صنایع کالا محور بیشتر شکل گرفته و صنایع ساخت محور علی‌رغم اینکه ما سال‌های خیلی دور در حوزه طراحی، ساخت و حتی در حوزه ماشین‌سازی حرف هایی داشتیم، ولی در حال حاضر سهم کوچکی از صنعت ما را شامل می‌شود. در عوض صنایع کالامحور و صنایعی که در حقیقت صنایع انرژی‌بر هستند، رشد و توسعه وسیعی داشتند.»

 

 

لزوم مدیریت هوشمند واردات به‌منظور حفظ تعادل میان صنایع پشتیبان و صنایع تولید محصول

 

هادوی رییس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صمت با جدی و دشوار دانستن بحث تولید، وظیفه دولت را حمایت از تولیدکنندگان عنوان کرد و گفت: «تفاوت مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات با سایر دفاتر وزارت صمت این است که ما در ماشین‌سازی و تجهیزات، در مورد تکنولوژی و صنعت پشتیبان فعالیت می‌کنیم ولی در دفاتر دیگر راجع به محصول فعالیت می‌کنند.» وی خطاب به سازندگان ماشین‌آلات صنعتی گفت: «ما در بحث واردات ماشین‌آلات محکم ایستاده‌ایم و می‌خواهیم از شما حمایت کنیم که شما بتوانید با خیال راحت تولید کنید و بازار داخل خودمان را حداقل تامین کنیم. این یک نکته کلیدی و مهم هست که وظیفه ماست و دنبال و پیگیری می‌کنیم. اما نکته دوم، کششی است که باید از جانب شما ایجاد شود. نقش شما نقشی کلیدی‌تر است، که ایجاد جاذبه و کشش بازار هست. همین امروز در جلسه هیئت وزارت بحثی داشتیم در دو تا صنعت که هر دو بحثشان این بود که قبول داریم ماشین سازی را در کشور در این موضوع داریم  اما می‌خواهیم خروجی یک محصول با کیفیت باشد که این ماشین‌سازان و تجهیزات‌سازان ما جوابگوی آن نیستند. بایستی بتوانیم با فناوری روز هماهنگ شویم. بایستی بتوانیم با کمک دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور روی بحث کیفیت مانور بدهیم. یکی از مهم‌ترین مواردی که به ما ایراد می‌گیرند این هست که تولیدکنندگان ایرانی روی تعهد زمانی خودشان پایبند نیستند. ما محکم هستیم اما ما در وزارت صنعت به عنوان متولی صنعت کشور، فقط بحثمان حمایت از صنعت پشتیبان نیست. ما بایستی صنعت پتروشیمی، غذایی، خودرو، لوازم خانگی را حمایت بکنیم. اگر قرار است یخچال فریزر مطلوب تولید شود، یعنی ماشین‌آلاتی بایستی داشته باشند که خروجی آن یک کالای با کیفیت باشد. پس هم تولیدکننده محصول را باید حمایت کنیم هم ماشین‌سازی، قطعه‌سازی و مواد اولیه را تامین کنیم. این یعنی اینکه یک مدیریت هوشمندی باید باشد تا بتواند بهینه مدیریت کند، جایی را اجازه دهد واردات صورت بگیرد، جایی را نه بایستی محکم بایستد تا صنعت ما جان بگیرد و کار بکند. آن قسمت دوم همت شما را می‌طلبد. وظیفه ما فقط کنترل واردات نیست، وظیفه ما حمایت از صنعت است، ما بایستی برندسازی کنیم، ما بایستی به گونه‌ای کار کنیم که کیفیت ایرانی افتخار ایرانی باشد.»

 

هادوی در بخش دیگری از صحبتهایش با اشاره به قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور، حمایت از کالای ایرانی را یک مطالبه ملی دانست و گفت: «نه فقط دستگاه‌های دولتی و رهبر معظم انقلاب بلکه تک تک مردم این را حمایت می‌کنند و دنبال این هستند که ما حداکثر استفاده از توان خودمان داشته باشیم. البته این به معنایی نیست که در را به روی خارج ببندیم و بگوییم هیچ‌گونه معاوضه‌ای، هیچ‌گونه معامله‌ای نخواهیم‌داشت. این بحث یک مطالبه جدی مردمی است و مرکز ساخت داخل به عنوان مجری این قانون، محکم ایستاده‌است. آیین نامه‌ عمق ساخت داخل را به کمک دوستان تدوین کردیم و به‌زودی در هیئت دولت مطرح میشود و تصویب میشود و بایستی اجرایی شود. آیین نامه دومی که در دست اقدام هست، رتبه بندی تولید کنندگان هست. هیئت نظارت اجرای قانون حداکثر هم تشکیل شده‌است. اگر دیدید بخش خصوصی از تسهیلات دولتی صندوق توسعه ملی استفاده می‌کند و همزمان خرید از خارج می‌کند که مشابه داخلی داریم حتما ما را مطلع کنید. ما در هیئت نظارت مرجعی را داریم که این را حتما پیگیری می‌کنیم. ما قانون حداکثر را به صورت جدی دنبال می‌‌کنیم اما از این طرف می‌خواهیم شما خیال ما را راحت کنید روی کیفیت کالا، قیمت، خدمات پس از فروش و تعهد به زمان تولیدی که دارید انجام می‌دهید.»

 

راه‌اندازی سامانه توانیران به‌عنوان پلتفرمی به‌منظور جمع‌آوری توانمندی‌های ساخت داخل و ثبت نیازمندی‌های تولیدکنندگان از دیگر فعالیت‌های مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات می‌باشد که هادوی ضمن معرفی این سامانه از تولیدکنندگان درخواست کرد اطلاعات مربوط به واحد صنعتی خود را حتما روی این سامانه وارد کنند. به‌گفته ایشان با راه‌اندازی این سامانه دیگر بی‌اطلاعی تولیدکنندگان از وجود سازندگان ماشین‌آلات و تجهیزات داخلی پیش نخواهد آمد.

 

 

در ادامه نشست، بیت‌اللهی مدیرعامل شرکت سردسیر و یکی از اعضای انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی، ضمن تشکر از فعالیت‌های انجمن، نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، نوسانات نرخ ارز و تامین مواد اولیه را از چالشهای جدی ماشین‌سازان برشمرد و عنوان کرد در صورت حمایت از ماشین‌سازان، اثرات ناشی از تحریم‌ها خنثی خواهدشد و به خودساختگی بیشتر صنعتگران داخلی خواهد انجامید.

 

 

تیموری مدیرعامل شرکت دامداران به‌عنوان یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی صنایع غذایی که از ماشین‌آلات داخلی بهره می‌برد گفت: «95 درصد مجموعه ما از بخش داخلی تجهیز شده‌است. نکته مهم در بخش صادرات این است که صادرات برای بخش‌هایی که مواد اولیه یا مواد نیم‌ساخته هست، دیگر در تمامی دنیا ارجحیت ندارد. آنچه که در دنیا ارجحیت دارد بحث تکنولوژی و صادرات تکنولوژی و اندیشه است. نکته دیگر اینکه ما باید در بخش داخلی همدیگر را تحمل بکنیم، از این جهت که ما باید قبول بکنیم که سطح تکنولوژی ما اندازه سطح تکنولوژی دنیا نیست. لذا اگر همدیگر را تحمل نکنیم، سطح تکنولوژی ما افزایش نخواهد یافت. اگر سطح تحمل را برای مدتی کوتاه ببریم بالا، سطح تکنولوژی را افزایش خواهیم داد و نه تنها از فرار مغز‌ها جلوگیری خواهیم کرد بلکه می‌توانیم افراد دیگری را برای اشتغال در کشور خودمان جذب کنیم.»

 

 

 

 

 

در پایان گردهمایی، انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی ضمن قدردانی از زحمات دکتر مقیمی، معاون سابق امور صنایع وزارت صمت و مدیرعامل کنونی شرکت ایران خودرو، لوح یادبودی را به ایشان تقدیم کردند. 

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ) Captcha