درگذشت بنیانگذار شرکت ماشین‌سازی تبریز

تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۲۵ تعداد بازدید : ۱۱۴
تعداد رای : ۰
مهندس محمدتقی توکلی (1310-1397) بنیانگذار تعداد زیادی کارخانه و ماشین سازی تبریز پس یک عمر با برکت و تلاش صادقانه در راه خدمت برای اعتلای صنعت کشورمان، صبح سه شنبه هجدهم دی ماه گذشته بر اثر عارضه ریوی در بیمارستان شمس تبریز و زادگاه خود چشم از جهان فرو بست.

مهندس محمد تقی کبریت ساز توکلی بنیانگذار صنعت ماشین سازی تبریز در سن۸۷ سالگی چشم از جهان فروبست.

وی که دریک خانواده صنعتگر در تبریز متولد شده بود، در دوران نوجوانی به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد و پس از گذراندن دوره دبیرستان در کالج آمریکایی ها یا همان دبیرستان البرز برای ادامه تحصیل راهی میشیگان آمریکا شد و توانست مدرک مهندسی خود را در رشته مکانیک اخذ کند.

وی نوه حاج علی عسگر توکلی بنیانگذار کارخانه کبریت توکلی ساکن ایروان و تاجر قند ‌و شکر و کبریت بود که پس از نقل مکان به تبریز در سال ۱۲۹۷ کارخانه کبریت‌سازی توکلی را ایجاد کرد، اما کارخانه وی به دلیل تجهیزات قدیمی در سالهای ابتدایی سده چهاردهم به حالت نیمه تعطیل درآمد تا اینکه توسط فرزندش تقی کبریت ساز در سال ۱۳۱۷ مجدداً نوسازی و احیا شد.همزمان با در گذشت تقی کبریت ساز، مهندس توکلی در سال ۱۳۳۷ به ایران بازگشت و به پیشنهاد جمشید آموزگار وزیر وقت نیرو قرارداد ساخت، تکمیل و توسعه کارخانه ماشین‌سازی تبریز را بین ایران و چکسلواکی منعقد کرد. این کارخانه در سال ۱۳۵۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت.مدیریت صنایع مس سرچشمه یکی دیگر از خدمات ویژه مهندس محمد تقی کبریت ساز توکلی بود تا اینکه در سال ۱۳۵۶ و در دوران نخست وزیری “جمشید آموزگار” به سمت وزیر نیرو انتخاب شد.

مهندس توکلی پس از انقلاب دچار بی مهری‌هایی شد که او را مجبور کرد تا دوباره به آمریکا سفر کند. در یک دهه‌ای که وی در آمریکا بود کارخانه‌هایش یکی پس از دیگری دچار فروپاشی و ورشکستگی شد.

دبیرخانه برنامه درگذشت این کارآفرین وطن پرست را به جامعه صنعتی کشور تسلیت عرض می‌کند.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ)